Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Gıda Güvenirliliği Nedir?

Gıda Güvenirliliği Nedir?

Kısaca tanımlamak gerekirse insan sağlığına zarar vermeyecek mahiyette olan gıdalara güvenilir gıda diyebiliriz. Bunun içerisinde bir takım kalite kriterleri de girebilir ancak özetle insanlar tarafından tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmayan ve gıda mevzuatına uygun olarak üretilmiş ürüne güvenilir gıda diyebiliriz.

Tüketiciler gıdaları alırken öncelikli olarak o gıdanın etiketinin üzerinde tarım bakanlığınca verilmiş olan onaylı işletmeler ve kayıtlı işletmelere ilişkin numaraları kontrol etmesi gerekir. Bir gıda alırken öncelikli olarak bu numaraları görmeleri gerekiyor. Bu numaralara dikkat ettikleri zaman işletmenin bakanlığın kontrolünde olduğunu bilmeleri gerekir.  Bu işletmeler zamanla denetlenmekte ve ihtiyaç duyulmasına göre numuneler alınıp analiz edilmektedir. Analiz sonuçları ise bakanlığın internet sitesinde depolanarak denetim sistemi belirlenmektedir. Yani şunu söyleyebiliriz kayıtlı ve onaylı işletmelerde üretilmiş ürünleri almaları gerekir nerede üretildiği belli olmayan ucuz ve merdiven altı üretimlere yönelmemeleri gerekir. Çünkü bunlar denetim altında olmayan yerlerdir ve ürünlerinde resmi kontrolleri yapılmamıştır risk ihtimali vardır. Gıdalarla ilgili olarak etiket kontrolü yapılması gerekir etiket kontrolünden kasıt ise bir gıdanın nüfus cüzdanının onun etiketi olduğunu söyleyebiliriz. Bir gıdayı aldığınız da bir ambalaj ve içerisinde de bir gıda ama ne olduğunu bilmiyorsunuz işte o etiket bilgisi size o ürünün tüm mahiyetini açıklar. Gıda maddesinin adı, gıda maddesinin içindekiler, son tüketim tarihi ve tavsiyesi.

Gıdanın içindekiler kısmı çok önemlidir. Siz bir ürünü alırken o ürünün hangi bileşenlerden meydana geldiğini bilmek isterseniz bununda tek yolu içindekiler kısmını iyi okumak.

30 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply