Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 17 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Gladiçya Ağacı Yetiştiriciliği

Gladiçya Ağacı Yetiştiriciliği

Gladiçya fabaceae familyasından bir ağaçtır.20-40 cm ye kadar boylanabilen ağaç 300 yıl kadar yaşar hızla büyüyen, kuraklığa dayanıklı dekoratif bir ağaçtır.Toprak konusunda seçici değildir, asitli topraklarda bile yetişir. Rüzgara dayanıklıdır. Anavatanı Kuzey Amerikadır.

gladiçya

Bitkinin genç yaprakları triakantin alkaloidi ve C vitamini içerir.Çiçeklerinde enantik eter bulunur ve bu da onlara kendine özgü bir koku verir.Bitkinin bakla şekilli meyvelerinde epikateşinin glikoziti saponinler ve akrammerin, olmelin, fustin, fizetin-flavonoid bileşikleri yer alır.

Tıpta triakantin alkalıidi içeren yaprakları spazm giderici, tansiyonu giderici ve solunumu düzenleyici özelliğinden dolayı kullanılır.Yüksek dozlarda triakantin zehirleyicidir.

Yetiştirme

Kültür çeşitleri özellikle Kuzey Amerik’da popiler bir süs bitkisidir. O bölgede hayatta kalabilen nadır ağaçlardan olmasının payı vardır.Çünkü gladiçya şehir şartlarını, sıkı toprağı,yol şartlarını, alkali toprağı,ısıyı ve kuraklığı rahatça tolere edebilir.

gladiçya

Tercih edilmesinin bir başka nedeni de bir yerden başka bir yere kolay aktarılabilmesidir. Hızlı büyüme özelliği ve kötü şartlara uyumluluğu kısa sürede ıslah edilmesi gereken verimsiz topraklarda onu değerli kılmaktadır.

Yiyecek

Gladiçya’nın İngilizce adı olan “Honey Locust”, adını tatlımsı olan tohum kılıfından almıştır.Geçmişte Amerikalı yerliler tarafından yiyecek ve bira yapımında kullanılmıştır.Uzun tohum kılıfları olgunlaştığında kurur ve kahverengi-bordo bir renk alırlar.Geçmişte genç ağaçlarının sert dikenleri kürdan olarak kullanılmaktaydı.

Tarım

Gladiçya çok amaçlı kullanılabilmesi amacıyla permakültürcüler popüler bir türdür.Dikensiz türlerinde de bunlardan bolca bulunmaktadır.Geniş gölgeleme özelliği Avustralya gibi çok sıcak iklimli yerlerde hayvan çiftliklerini gölgelemesi açısından önemli bir avantaja sahiptir.

gladiçya

 

Ayrıca, rhizobium denilen azot bağlayıcı bakterileri sayesinde iyi bir azot bağlayıcıdır.Dikildiği yeri gübreleme özelliğine sahiptir.Tarım açısından doğru bir seçim olmasına rağmen çiftçiler ve çiftlik sahipleri otlaklara ve diğer arazilere kolay yayılmaları nedeniyle bu ağaçları istilacı olarak nitelemektedir.

Farmakolojik Aktiviteler

Gladiçya geleneksel Amerikan tıbbında ilaç olarak kullanılmaktaydı. Gladiçya ürünleri eklem iltihabi tedavisinde, çoğalma, durdurucu, anti-kanser olarak da kullanılmıştır.

gladiçya

Farklı hücre dizilerine karşı önemli sitotoksik aktiviteleri olduğu bilinmektedir. Gladiçyanın tohumları inhibitörü içermektedir.

160 defa okundu

Leave a Reply