Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 13 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Greyfurt Yetiştiriciliği

Greyfurt Yetiştiriciliği

Greyfurt üretiminde Güney Afrika ile ABD ve Çin önemli üretici ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkemizde ise bu verim yıllara göre değişiklilik göstermiştir. Ülkemizde greyfurt üretiminde hem toplam üretim hem de toplam ağaç sayısı bakımından ilk sırayı Adana alırken üretim bakımından ilk 3 sırayı ise Adana, Hatay ve Mersin almaktadır.

Yaz mevsimi dışında totalde dört mevsimde acımsı tatlı fakat çok sıkarak suyunu içtiğiniz takdirde sağlıklı bir içecek olabilmektedir. Meyvesini veren altıntop ağacı ise turunçgillerdendir.

Anayurdu karayipler denizindeki Jamaika adası olan bu altıntop ağaçları oradan da 17. Yüzyılda dünyanın sıcak bölgelerine kadar getirilmiştir.  Daha sonra ülkemizde, özellikle de Akdeniz ile Ege Bölgelerinde yetiştirilmeye başlanmıştır.

Sonbaharda olgunlaşan ve portakaldan iri olan greyfurt meyvesi alt ve üstten basık olmak ile birlikte yuvarlak bir şekli bulunmaktadır.

Greyfurtun Özellikleri Nelerdir?

Ağaç özellikleri ile yapraklar: 4-6 metreye kadar boy atabilmektedir. Toprakta derinlere inebilen sağlam bir kök yapısı ile dik ve düz bir gövdesi bulunmaktadır. Çok iri yapılı dallarında koyu yeşil renkli ve sert yüzeyli ve iri yapraklıdır.

Meyve: meyvelerin çekirdekli ve çekirdeksiz cinsleri bulunmaktadır. Meyve dilimlerinin de kabukları soyulduktan sonra acılıkları kalmamaktadır. Meyvelerinden gıda olarak yararlanılmaktadır. C vitamini bakımından da oldukça zengin olan bu meyvenin kabuklarından da marmelat yapılmaktadır. Sonbaharda olgunlaşan ve portakaldan iri olan bu meyve kanarya sarısı rengindedir.  Oldukça çeşidi olan bu greyfurt’un genel istekleri konusuna değinelim şimdide.

İklim İstekleri

Tüm turunçgiller gibi greyfurt’un da en önemli isteği sıcaklıktır. Yetiştiriciliğin yapılacağı yerlerde -2 ile -3 derece sıcaklıkların altına düşülmemesi gereken yerler tercih edilmelidir.  Zira bu sıcaklığın altına düşen ağaçlar donarak ölebilmektedir. Dayanamadığı en yüksek derece ise 45 ve daha yüksek sıcaklıklardır. Altıntop ağaçlarının gelişmesi 12 ile 13 derece de başlamaktadır. En hızlı gelişmeler 25 ile 31 derece arasında olmakta ev 37 ile 39 derece de gelişmeler durmaktadır.

Toprak İstekleri

Tüm turunçgiller gibi altıntop ağaçlarının da yetişeceği en iyi toprak humuslu topraktır. Derin ve süzek aynı zamanda kumlu-tınlı ve killi- tınlı topraklarda da yetişebilmektedir. İyice derine inen köklerin oksijen gereksinimi fazla olduğundan dolayı kesinlikle ağır toplarda yetiştirilmemelidir.

Taban sularının da genelde toprak yüzeyinin 1,5 metre altında olması istenmektedir. Aksi takdirde toprakta drenaj yapılması gerekmektedir.

Greyfurt Yetiştiriciliğinde İşlem Basmakları ve Önerileri

İşlem basamakları:

  • Uygun greyfurt fidanını seçiniz.
  • Uygun bir yer seçimi yapınız. Toprağı işleyiniz.
  • Dikime hazır hale getiriniz.
  • Fidan dikimini yapınız.

Öneriler:

  • Bölge şartlarına dayalı olacak bir greyfurt fidanı seçerek işe başlayabilirsiniz.
  • Bu seçimi yaparken hem iklime hem de toprağın özelliklerine dikkat ediniz. Toprağı havalandırınız. Toprağa gübre verdikten sonra fidan dikim zamanını belirleyiniz.
  • Fidan dikim aralılarına da dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Dikim sırasında fidana zarar vermeyi kesinlikle unutmayınız.

Sizlerde önemli faydaları bu greyfurt’u yetiştirip hasadınızdan gelir elde etmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken kurallardan bahsettik. Bu kurallar ışığında sizlerde toprağınız ile ilgilenmeli ve bu toprak ile ilgilenir iken kullanacağınız tarım aleti yok ise bir satılık tarım makineleri edinmelisiniz. Bu tarım makineleri kullanımı ile hem tarlanızda hem de mahsüllerinizde ki verim ile kalitenin ne kadar arttığını göreceksiniz. Hasadınızın bol olması dileği ile.

72 defa okundu

Leave a Reply