Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Gübrede KDV İndirimi Geldi

Gübrede KDV İndirimi Geldi

Hükümetten önemli bir müjde daha geldi Mersin’li oda yöneticilerinin uzun zamandır istediği ve üzerinde ısrarla durduğu gübre konusunda KDV’ nin düşürülmesine karar verildi. Herkes bilir ki tarımda en önemli şey gübrelemedir gübreleme ne kadar özenli olursa verimde o denli güzel bir şekilde alınır dolayısıyla elbette gübrenin e kaliteli olması gerekir kaliteli gübre konusu ise tamamen fiyatlarla orantılıdır. Bu şekilde maliyetler şekillenir.

Yeni hükümette mersinli üreticinin sesini dinleyerek gübredeki KDV fiyatlarını yaklaşık olarak 17 birden düşürdü bu durum üretici ve Türk tarımı adına da tarihi bir karar olarak nitelendirildi.Mersin Ticaret ve Sanayi odasının bu 3 yıllık uzun süren çabaları gerçek manada Türk tarımına da önemli ölçüde katkı yapmış oldu. Çiftçiler bu sayede gübreyi daha ucuz fiyatlarla alma imkanı sağlayacak paralelinde bu durumun üretime etkisini düşünecek olursak ihracatta önemli bir sıçrama hamlesi yaratacak.

Konuya istinaden bir açıklama yapan mersin Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut 3 yıldır zorlu bir mücadele sürdürdüklerini ve bu mücadelenin sonucunda böyle bir karar çıkarılmasına neden oldukları için mutlu olduklarını belitti. Bu çalışmanın Türk tarımına önemli katkılar sağlayacağına değinerek sektör adına hükümete teşekkür ettiklerini söyledi.

Kararın alınmasında bir lobi faaliyeti yürütüldü ve sivil toplum örgütlerinin bu noktada baskısı da hükümetin bu kararı almasına yardımcı oldu.  Karar aynı zamanda da Türk tarımında rekabetin daha da artmasına neden olacak.

14 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply