Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 19 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Güvenli Gıda Saklama Yöntemleri

Güvenli Gıda Saklama Yöntemleri

Gıda ürünleri üreten kişilerin özellikle çiftçilerin en büyük sorunlarından birisi de ellerinde bulunan ürünlerin saklanması durumudur. Gıda ürünlerini saklamada yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi de ürünlerin hava şartlarından ya da haşereler gibi nedenler yüzünden zarar görmesi.

Elde edilen ürünlerin üretimi kadar saklanması da önemli bir konudur. Çiftçilerin hasat sonrası ürünlerini haşerelerden ya da farelerden koruması gerekmektedir. Aksi takdirde ürünler çok tahrip edilir ya da kısa sürede bozulur. Tarladan toplanan tahıl ürünlerinin haşerelerden etkilenmemesi için toplamadan kısa süre içerisinde kurulup saklanması gerekmektedir. Kurutulan tahıllar ne çok sert olmalı ne de çok yumuşak olmalıdır ortası bir kıvamda tutulmasına özen gösterilmelidir. Kurutulan tahıllar ya da diğer ürünler temiz kaplar içerisinde ve kapalı alanlarda muhafaza edilmeli nemden ve haşerelerden uzak tutulmalıdır. Mevcut haşereleri öldürmek isterseniz de öncesinde mutlaka ürünlerinizi tütsüleyin aksi takdirde ürünleriniz sağlığa zararlı hale gelebilir. Tahıllarınız etrafında gezinen böcekleri odun külü, acı biber ve benzeri tekniklerle uzaklaştırabilirsiniz. Tahıl ve ürünlerinize böceklerden korunmak için ilaçlama yaptıysanız tüketmeden önce mutlaka bol suyla yıkamanız gerekmektedir.

Şayet tahıllarınız siz ilaçlamadan ya da tütsüleme yapmadan önce böceklenmişse yapacağınız uygulamalar bir işe yaramaz bu saatten sonra uğraşmayın. Tarlada ürünlerinizi ekmeden öncede mutlaka tarlanızı yabani otlardan ve diğer zararlı bitkilerden temizlemenizde fayda vardır çünkü temiz araziye kemiriciler gelmez.

 

41 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply