Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 19 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Halkalı Leke Hastalığı Nedir?

Halkalı Leke Hastalığı Nedir?

Meyve yetiştiriciliğinde hastalık ve zararlardan kaynaklanan kayıplar oldukça önemli ve bazı dönemler çok yüksektir. Bu yüzden hastalık ve zararlarla mücadelede yapılacak en önemli iş önceden önlem almaktır. Son yıllarda hızla yayılan ve özellikle zeytin ağaçlarında görülen önemli bir hastalıkta halkalı leke hastalığıdır bu hastalığın etmeni mantarlardır. Nemli ve ağır topraklarda deniz, göl ve göletlere yakın zeytinliklerde ve sulanan bahçelerde bu hastalığa her yıl rastlanmaktadır. İlkbaharı ve sonbaharı yağışlı geçen yıllarda ve bölgelerde hastalık daha yaygın olarak görülmektedir.

Hastalık etmeni 18 – 20 derecede yüksek düzeyde gelişmekte yani çoğalmaktadır. Hastalık 9 derecenin altında ve 30 derecenin üzerinde gelişemez yüksek sıcaklıklar spor çimlenmesini ve gelişmesini sınırlar bu yüzden sıcak ve kurak yaz aylarında hastalık durur. Hastalığa neden olan mantarlar kışı yere dökülen kurumuş yapraklarda ve ağaç üzerinde kalan hastalıklı yapraklarda geçirirler. Etmenin çoğalması spor ve misallerle olur buluşmaysa sporlarla gerçekleşir spor uçuşu en çok mart ve nisan aylarında olur. Hastalığın ilk belirtileri ilkbaharda yaprakların üst yüzeylerinde görülen yuvarlak nokta şeklindeki siyahımsı renkteki lekelerdir bu noktalar birleşerek yeşilden sarıya kahverengiden gümüşi renge kadar değişen renklerde ve merkezleri bir daire şeklindeki lekeleri oluşturur bu lekeler halka şeklinde görülür bu yüzden de hastalığa halkalı leke hastalığı denir.

Bir yaprakta çapları ve sayıları farklı bir çok leke bulunabilir hastalığın epidemi yaptığı yıllarda lekeli yapraklar ilkbaharda dökülür fonksiyonlarını tam yapamadıklarından meyve tutumu azalır ve meyvenin erken dökülmesine neden olur.

58 defa okundu

Leave a Reply