Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 10 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Hayvan Yetiştiriciliği ve Hayvanların Tarımda Kullanımı

Hayvan Yetiştiriciliği ve Hayvanların Tarımda Kullanımı

Hayvanların insanlar için önemi çok büyüktür. Hayvansal gıdalar insanların tüketimleri arasında büyük bir yer tutmaktadır. Başlıca ihtiyaçlar içerisinde yer alan gıda tüketiminin en vazgeçilmezleri arasında yer alır bu tarz gıdalar.

Hayvanların hem etinden hem sütünden hem de hayvanlardan üretilen birçok gıdadan yararlanırız. Hayvanlar sadece gıda ihtiyacına yönelik kullanılmaz. Hayvanların tarım alanlarına ve toprakların verimli olmasına da katkısı çok büyüktür. Hayvan gübresi ve büyükbaş hayvanların topraklar üzerinde otlatılması arazinin verimli olması açısından çok önemli bir yer tutar. Hayvan yetiştirmek çiftçiler ve hayvancılık yapanlar için her zaman bir güvence olmuştur. Hem istedikleri zaman satabilir ve kazanç elde edebilirler hem de etinden sütünden ve fiziksel özelliklerinden yararlanıp ihtiyaçlarını giderebilirler. Hayvanların bakımı çok büyük bir özen ve dikkat ister. Bir hayvana ne kadar iyi bakarsanız o kadar verim alırsınız. Hayvanların beslenmesi, sağlık kontrollerinin yapılması ve ihtiyaçlarının giderilmesine çok dikkat edilmelidir. Elinizde bulundurduğunuz toprağı yeşil hale getirdikten sonra üzerinde hayvanları otlatarak daha da verimli hale getirebilirsiniz. Özellikle ürün ekmeden önce arazi üzerinde hayvanların gezdirilmesi gübre sağlamak adına çok faydalıdır.

Hayvan gübresi tamamen doğal gübredir ve toprağın verimini en çok arttıran yöntemdir. Kimyasal gübreler ürünlerinize zarar ver ve sağlık açısından pek tercih edilmezler. Olanaklarınız doğrultusunda hayvan beslemeniz çok daha uygun olur.

 

 

50 defa okundu

Leave a Reply