Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Hayvan Yetiştirme Teknikleri

Hayvan Yetiştirme Teknikleri

Hayvanların insanlara başka gıda üretmelerinin dışında çok sayıda faydası vardır. Özellikle çiftçiler için hayvanların yeri bir başkadır ve her çeşit hayvanın farklı bir yararı dokunur çiftçiye. Örneğin arılar insanlar için hem bal üretirken hem de çiçekleri tozlaştırırlar.

Bunların yanında çiftçilerde beslenen ya da doğal ortamlarında yaşayan tavuk, kaz gibi eşeleyen hayvanlar yabani otların arındırılması, çevrede dolaşan zararlı haşerelerin yok edilmesinde büyük rol oynarlar. Ayrıca bu hayvanlar eşleyen hayvanları toprağın havalanmasını sağlarlar. Bu havalanan topraklarda ekim yapıldığı alınan ürün çok kaliteli olur. Tavuk beslemenin çok sayıda faydası vardır tavuklarda hem et olarak hem de yumurta olarak yararlanılır. Bunun yanında ürün için kullandığınız topraklar üzerindeki haşereleri yerler yabani otları temizlerler. Aynı şekilde tarla içerisinde ya da topraklar üzerinde beslenen keçilerde yabani otları yerler bu hayvanlardan faydalanmak istiyorsanız istenmeyen çalıların yanına bağlamanız gerekir. Toprağınız verimli hale getirmek istiyorsanız topraklar üzerinde sığır, koyun, keçi, inek gibi hayvanları otlatarak bunlardan yararlana bilirsiniz. Bu hayvanlar topraklar üzerindeki zararlı otları temizlerler ve gübre bırakarak toprağın verimli olmasını sağlarlar.

Bu hayvanların otlamalarına izin verdikten sonra dikkat etmeniz gereken en önemli husus tarladaki tüm otları yememeleridir. Böyle bir durum olduğunuzda tarlanız kurur ve sert bir kabuk haline gelir. Hayvanlarınızdan yararlanmak için tarla ve topraklarınız yakınınızda tutmanız gerekir. Hayvan dışkısını da gübre olarak kullanabilirsiniz.

 

 

25 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply