Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Osmaniye’ de Kovan’dan Kırmızı Bal Çıktı

Osmaniye’ de Kovan’dan Kırmızı Bal Çıktı

Bal insan hayatında oldukça büyük öneme sahiptir hatta uzmanlar eğer ki arılar olmasaydı insan ömrünün 5 yıl olacağı konusunda uyarılarda bulundular. Bu durum bize arıların ve bal tüketiminin ne kadar önemli olduğu konusunda da fikir veriyor. Bundan önceki dönemlerde hep fark etmişsinizdir genelde balların rengi aynıdır ancak bazı durumlarda açık ya da biraz daha koyu şeklinde değişiklik gösterir ancak benim size bahsetmek istediğim konu kırmızı bal.

Evet, belki bugün bir çok kişi şaşıracak ama gerçektende kırmızı bal var. Hatta geçtiğimiz günlerde Osmaniye’ de yaşayan bir bal üreticinin yetiştirdiği arı kovanlarından bir tanesinden kırmızı bal çıktı. Balın renginin ise kırmızı olmadı doğal olarak görenleri de şaşırttı. 8 yıldır Osmaniye’ de bal üretimi yaşan şahin eser böyle bir durumla ilk kez karşılaştığını belirterek durumu hemence gıda tarım ve hayvancılık il müdürlüğüne bildirdi. Şahin eser ” biz bu balı arının hangi çiçekten bal alarak yaptığını bilemiyoruz” dedi. Uzmanlara göre balın renginin kırmızı olması karaten ve likoten pigmentlerinin yüksek sıvı taşımasından kaynaklandığını ve PH değerinin düşük asit oranının yüksek olmasının renkte koyuluğun artmasına neden olduğu görüşünde. Kırmızı bal hakkındaki son durumu ise laboratuar görüşmesi sonucunda ortaya çıkacak.

Sonuç itibariyle düşünecek olursanız mutlaka sağlığınız için bal tüketmeniz gerekir üstelik balın sakinleştirici bir özelliğinin de olduğunu asla unutmamalısınız

58 defa okundu

Leave a Reply