Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 13 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Hayvanlarda şap hastalığı ve tedavisi

Hayvanlarda şap hastalığı ve tedavisi

Bu aralar ülkemizde sıkça gündeme gelen şap hastalığı çift tırnaklı hayvanlarda görülen, oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Yaygınlaşması halinde iç ve dış ticaretimizi engeller işletmelerin kendi içine kapanmalarına sebep olur. Yetişkin sığırlarda genellikle ölümcül değildir fakat; buzağılarda şap virüsünün direk olarak kalp kası üzerine etki göstermesi sonucunda ölümlere yol açar.

Belirtileri

Ağız, ayak ve memelerde yaraların görülmesi, ağızdan koyu kıvamda salya akması, hayvanlarda ağız şapırtısı, diş etlerinde görülen yaralarla teşhis edilir. Belirtiler önce kabarcık şeklinde başlayıp kabarcıkların patlamasıyla yaralar meydana gelir; yetişkin hayvanlarda genellikle 2 hafta içerisinde iyileşir.

Hastalık iyileştikten sonra hayvanda meme ucu iltihapları ve topallık gibi kalıcı sorunlar görülebilir ve bu durum üreticinin zarar etmesine neden olur. Şap hastalığının yedi tipi vardır. Bunlar (A, O, C, Asya 1, SAT 1, SAT 2, SAT 3)  ve bunlarında 60 adet alt tipi bulunmaktadır. Bu tipler arasında çapraz bağışıklık mümkün değildir ve tedavisi ayrı uygulanır. Ülkemizde ise en çok A, O, Asya 1 tipi şap hastalıkları görülmektedir.

Şap virüsü kuru ortamlara ve güneş ışığına dayanıksızdır bulaşma ihtimali kışın daha fazla görürülür. Virüs kışın hayvan dışkısında 6 ay canlı kalabilir. Salyada 14 gün, sütte 9 gün canlı kalabildiği tespit edilmiştir. Şap hastalığının bulaşmasının en bariz yolu çoğunlukla fiziksel temas yada çevresel faktörlerdir (rüzgar, süt, su, et vb.).

Şap hastalığı hayvanlardan insanlara geçebilecek hastalıklar listesindedir. Fakat bu tür bulaşmalar çok nadir görülmektedir. Sebebi ise çift tırnaklı hayvan hastalığı olduğu için insanlar bu virüse karşı duyarlı değildir virüsün tetiklenmesi çok zor bir ihtimaldir.

Tedavi

Hastalığın günümüzde kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastalık başlamadan önce dikkat edilmesi gereken unsurlar hayvan hareketlerinin takip edilmesi ve kordon kurulması gerekir. Yara görülen hayvanlarda yara yeri; yemek sodası yada sirkeli su ile silinmeli ve ikincil enfeksiyonların görülmemesi için büyük fayda sağlar. Şap hastalığının aşısı bulunmaktadır. En etkili tedavi hayvanların aşılarını eksiksiz ve gününde yaptırmaktır. Ülkemizde 2li, 3lü, 4lü karma aşılar satılmaktadır. Aşılama buzağılarda 4 aylıkken başlatılmalı 8inci ve 12inci aylarda tekrarlanmalı ve daha sonra her 6 ayda bir devam edilmelidir.

35 defa okundu

Leave a Reply