Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 9 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Hayvanların Otlatılmasına Yönelik Öneriler

Hayvanların Otlatılmasına Yönelik Öneriler

Hayvanları otlatmak istediğiniz yerlere dikkat etmeniz gerekir ve sürekli bir kontrol edilmelidir. Hayvanlar otladıkları yerlerdeki tüm otları bitene kadar yani kökleri kuruyana kadar yerler. Bir yere bıraktığınız hayvanları belli süre sonra oradan almazsanız oradaki otları tümden kaybedersiniz.

Yapmanız gereken en önemli şey hayvanların yerini sürekli değiştirmektir. Yani otlaktan otlağa hayvanları dolaştırarak hem hayvanları beslemiş olursunuz hem de otlağın kurumasına önlemiş. Belir bir otlak belirlediğiyseniz etrafını çevirin ve mera etrafında hayvanları dolaştırın. Belli bir bölgenin olması hayvanları kontrol etme açısından önemlidir. İlla ki çit olmalı diye bir durum yoktur isterseniz de küçük bir taş duvarla da sınırınızı belli edersiniz. Hayvan sürüsünü güden bir kişi söz konusuysa çit veya duvara ihtiyacınız yoktur. Hayvanların sık sık otlatılması da gerekir. Sağlık açısından hayvanları su kaynaklarının olduğu yerlerde otlatmayın. Su kaynaklarına uzak olmasına dikkat edin aksi takdirde hayvan gübrelerinin suya karışması insanlar üzerinde hastalıklara neden olabilir. Sadece sudan değil yenilen balıklardan da hastalıklar kolaylıkla bulaşabilir. İnsanların yüzdükleri, su kaynağı olarak kullandıkları ya da balık avlandıkları yerlerden hayvanları uzak tutmanız gerekir.

Hayvanlarınızın su içmesi için dere içerisinde gelen suyu bir kanal vasıtasıyla meradan geçirerek hayvanların su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Hayvan gübrelerini uygun bir biçimde toplaya bilirseniz tarlalarınızda bunlardan yararlanabilirsiniz. Hayvan gübreleri en doğal gübre çeşitlerinin başında yer alır.

 

 

 

 

 

 

39 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply