Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 15 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Hayvansal Gıdalardaki İlaç Kalıntıları Önemlimidir?

Hayvansal Gıdalardaki İlaç Kalıntıları Önemlimidir?

Hayvansal gıdalardaki ilaç kalıntılarına geçmeden önce aslında şunu bilmek lazım gelişen dünya gelişen ülkeler özellikle geçtiğimiz zaman içerisinde daha fazla hayvansal proteine ihtiyaç duymakta özellikle 2030 yılları hedef alındığında bu şu anki yürütülen et ve süt miktarının insanlık için daha iyi yetecek miktarlara ulaşması için % 44’ler civarında bir artışa ulaşması lazım ama bu artışı sağlarken önemli noktalardan bir tanesi bizim için gıda güvenliği. Gıda güvenliğinde kaçınılmaz noktalardan bir tanesi hayvansal ilaç özellikle veteriner ilaç kalıntıları. Bu bağlamda baktığınız zaman özellikle gıda güvenliği çiftlikten sofraya mantığı içerisinde ele alındığında bunu iyi bir şekilde ve dikkatlice irdelenmesi son tüketiciye gelinceye kadar da herhangi bir şekilde insanlarda zararlı bir etki oluşturmaması gerekir.

Biliyorsunuz veteriner hekimlerde ilaç özellikle tedavi amaçla kullanılır, verim artırmak amaçlı kullanılır veya herhangi bir şekilde problem varsa onu önlemeye yönelik olarak hayata geçirilir ama bu işlemler yapılırken şu konulara dikkat edilmesi gerekir. Kullanılan ilaç sonuçta organizma için zararlıdır yani canlı için zararlı maddelerdir basit bir tabirle söylemek gerekirse bir şekilde başkaları tarafından tüketilirse değişik zararlara neden olabilir. Bunlar nelerdir derseniz alerjik sonuçlardan tutunda şok ölümlere kadar götürebilir. Ayrıca sistemik organ ve dokularda bir takım problemler yaratabilir.

Sistemik dokular dediğimiz ilacın gittiği etki ettiği karaciğerinizde, böbreğinizde, dalağınızda ve diğer sindirim organlarınızda problemlere yol açabilir. Bununla birlikte ilacın kendi yapısına bağlı olarak alınan canlıda bir takım direnç dediğimiz zararlı etkenlere karşı mekanizma şekillenir yani ilacı verirsiniz daha sonraki dönemlerde verdiğiniz etkiyi almamaya başlarsınız.

23 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply