Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 9 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Hükümet’ten Çiftçiye Destek Paketi Açıklandı

Hükümet’ten Çiftçiye Destek Paketi Açıklandı

Hükümetten çiftçilere yeni bir destek müjdesi daha geldi. Çiftçilerin en büyük girdilerinden olan gübre fiyatlarının düşürülmesi sağlandı. Aralık ayında katma değer vergisi indirilmeden 99,5 TL olan DAP gübresi 68 TL Türkiye’deki çiftçiler tarafından alınabilecek ancak yalnızca bu değil küçük üreticilere de aynı zamanda kredi desteği sağlanacak. Bundan önce en az 10 büyük baş hayvanı olana verilen ziraat bankası kredilerinden bundan sonra beş büyük baş hayvanı olan dahi yararlanabilecek. Bir diğer konu ise ikinci el traktör almak isteyen çiftçiye de faiz indirimi sağlanacak olması. Tarım bakanlığı çiftçilerin kullanacakları kredilerin faizinde % 50 indirim imkanı sağlayacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik çiftçilere destek ödemelerinin mayıs ayında yapılacağını açıkladı. Nisan itibariyle 3,4 milyar TL destekleme yapıldığını söyleyen tarım bakanı Faruk Çelik mayıs ayı itibariyle de 1,450 milyon TL destekleme ödemesi gerçekleştirileceğini söyledi. Bununla birlikte bakanlık fındık fiyatlarındaki düşüşü de takibe aldı eğer üreticiyi zarara sokacak bir durum yaşanırsa tarım kredileri kooperatifleri birliği fındık alımı yaparak piyasaya müdahale edecek.

Buna istinaden de artık çiftçilerin gözleri yeni yapılacak olan desteklere çevrilmiş durumda. Bir çok çiftçi hükümet’ten yeni alanlarda desteklemelerin yapmasını bekliyor. Hükümette yeni dönemle birlikte yaz aylarında yapılacak olan bu desteklemeleri teker, teker hayata geçirmeye çalışıyor.

30 defa okundu

Leave a Reply