Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Ihlamur Fiyatı Altını Geçti

Ihlamur Fiyatı Altını Geçti

Kış aylarında en çok tüketilen bitki çaylarının başında herkesin bildiği gibi ıhlamur geliyor ancak bu sene mahsul çok sayıda olmayınca ıhlamur fiyatları da tavan yapmış oldu. Hatta öyle pahalandı ki altınla yarışır hale geldi. Ihlamurun kilosu 200 TL’ yi buldu.

Fiyatı bir yıl içerisinde neredeyse iki katına çıkan ıhlamur geçen sene 120 TL civarında seyrediyordu. Bu sene ıhlamurun çok fazla olmaması mahsulün çok olmaması dolayısıyla fiyatlar arttı. Bu artış sonrasında ise ithal ürünlerde geldi ancak yerli ıhlamur daha çok tercih ediliyor. Ihlamurun görüntüsü çok önemli daha parlak olacak, daha canlı olacak, kurumuş soluk ürün bir önceki mahsul olabilir.

Bugün ülkemizde bir çok kişi özellikle kış aylarından itibaren ıhlamur tüketimine önem verir ancak fiyatların bu şekilde yüksek olması vatandaşları da başka bir çare olan gram ile almaya doğru yönlendirmiştir. Hiç kimse kilo ile almayı tercih etmeyip ancak gramla ıhlamur alma yoluna gitmişlerdir.

Dilerseniz merak edenler için ıhlamurun faydalarından da bahsedelim.

İçinde c vitamini, manganez gibi elementler, uçucu yağlı antioksidanlar olan bir bitki çayı. Akciğer ve öksürüklü boğaz yangısına iyi geldiği ve rahatlattığı biliniyor. 10 dakika da sıcak suda demlenmesi ve içerisine biraz limon sıkılarak tüketilmesi ancak belki bir miktar ılıdıktan sonra da bal katılarak içilmesini önerebiliriz.

23 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply