Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

İneklerde Örnek Aşı Takvimi

İneklerde Örnek Aşı Takvimi

Aşılama hayvanlarımızın doğumundan itibaren yetiştirme dönemi boyunca oluşabilecek belirli hastalıklara karşı bağışıklık kazanlamarı ve o hastalığa karşı koruma amacıyla yapılır. Özellikle büyükbaş hayvanlar için aşılamanın önemi her yerde vurgulanmalı ve teşvik edilmelidir. Ülkemizde uygulanan mevcut aşılamalar şu şekilde sıralanır.

E.Coli Aşısı: Bu aşı buzağılara direk uygulanmaz. Gebe ineklere doğumuna 1,5 – 2 ay kala 1 er hafta ara ile 3 defa uygulanır.

Mastitis Aşısı: Genelde süt çiftliklerinde ineklerin meme sağlığını koruma amacıyla yapılır. Veteriner hekim eşliğinde uygun bir aşı takvimi istenmeli o minvalde uygulanmalıdır. Önceden yapılması süt kalitesi ve miktarını çoğaltır. Ayrıca mastitis aşısının yanı sıra meme sağlığı amacıyla gerekli hijyen işlemleri de unutulmamalıdır.

İbr Aşısı: Bovin viral ve Haemophilus somnustan oluşan hastalıklara karşı karma aşı şeklinde uygulanır. Yaş ve ağırlık farketmeksizin deri altı yoluyla yapılır. İlk yıl 2-4 hafta arayla ve 6 ay üzeri için 2 doz şeklinde uygulanır. Aşı zamanının çiftleşme öncesi uygulanması daha avantajlı ve ileri seviye hastalıklar için önleyicidir.

Theileria Annulata Aşısı: Her yaştaki büyükbaş hayvana uygulanabilir. Aşı uygulandıktan sonra en erken 45 gün sonra koruma başlar ve en az 1 yıl sürer.  Hastalık mevsimi girmeden en az 2 ay kala aşı uygulanmalıdır.

Botulismus Aşısı: 14 gün arayla uygulanır ve başıklık süresi en 6 ay civarındadır.

Paratüberküloz Aşısı: Yeni doğmuş buzağılara doğumdan 20-30 gün sonra uygulanır ve bağışıklık ömür boyu sürer. Bağışıklık verme şansı 4te 3 tür.

Yanıkara Aşısı: Gebe hayvanlarda da kullanılabilir. 8 ay civarında bağışıklık verir ve 8 ay sürer. İlk baharda yapılır.

Septicemia Neonatorum Aşısı: Buzağı ishaline bağlı ölümlerin önüne geçmek amacıyla yapılır. Kültür ırkı yetiştiriciler için mutlaka uygulanması gereken bir aşıdır. Gebe ineklere doğuma 3 ay kala 1 er hafta arayla uygulanır buzağıya ise doğar doğmaz uygulanır ve 15 günlük bağışıklık sağlar.

Patörella Aşısı: Hastalığın görüldüğü yörelerde hastalık mevsiminden önce yapılmalıdır. Gebe hayvanlarda da kullanılabilir.

Enteroteksemi Aşısı: Aşısız anneden doğan yavrular 2 hafta içinde mutlaka aşılanmalıdır. Aşılı anneden doğan buzağılar ise 10-12 haftalıkken aşılanmalıdır.  Aşılama yapıldıktan 4-6 hafta sonra ikinci aşılama yapılmalıdır.

Brucella Aşısı: 4-8 aylık dişi danalara uygulanır. Boyun kısmında sol tarafa ve deri altına yapılır. Tek aşılama bağışıklık için yeterlidir. Aşı uygulanırken el, yüz, göz gibi kısımlara kesinlikle bulaştırılmamalıdır.

Şarbon Aşısı: Hastalığın sık görüldüğü yörelerde yılda bir kere uygulanır. İlkbahar aylarında uygulanmalıdır eğer hastalık çıkmış ise hasta olmayan hayvanlara direk yapılmalıdır. 2 aydan küçük buzağılara uygulanmaz aşı 1-2 haftadan sonra bağışıklık kazandırır ve 1 yıl sürer.

Sığır Vebası Aşısı: Aşı her yaştan hayvana uygulanabilir sadece aşılı anneden doğmuş ise 3 aylıktan önce yapılmamalıdır.

Şap Aşısı: Hasta hayvanlar, ileri derecede gebe inekler ve 4 aylıktan küçük danalar aşılanmaz. Aşı yılda 2 defa uygulanır ilkbahar ve sonbaharda; 6 aylık bağışıklık süresi vardır. Şap ciddi bir hastalıktır ve herhangi bir yörede görüldüğü takdirde 20 kilometre yakındaki bütün hayvanlar direk aşılanmalıdır.

Sağmal İnekler İçin Aşı Takvimi

Yılda 1 buzağı aldığımızı düşünürsek;

  • Brucella aşısı 4-8 aylık hayvanlara uygulanır 8 aydan büyüklere uygulanmaz.
  • Tohumlama ile beraber Şap ve Theleria aşısı uygulanır. Ayrıca şap aşısı 6 ayda bir tekrarlanır.
  • Gebe ineklere doğumdan 8 hafta ve 3 hafta önce 2 doz şeklinde Buzağı septimesi aşısı uygulanır.
  • Gebeliğin 6. ve 9. ayları arasında mastitis aşısı yapılır ve yapıldıktan 15 gün sonra rapeli uygulanır.

Ayrıca bölgesel hastalık ve salgılara göre diğer aşılar uygulanır.

 

483 defa okundu

Leave a Reply