Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 19 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

İyi tarım yapmanın başlıca ilkeleri

İyi tarım yapmanın başlıca ilkeleri

İyi tarım politikaları kaliteli üretim ve sağlık ürün yetiştirmek için çok önemlidir. Dünya üzerinde insan sağlığından daha önemli hiçbir şey yoktur bunun içinde en çok dikkat edilmesi gereken husus yediğimiz ürünlerin sağlıklı olması insan için herhangi bir tehditte bulunmaması gerekir.

Çiftçilerin ve tarım ürünü yetiştirenlerin sürdürülebilir tarım politikası izlemesi gerekir. Sürdürülen bilim tarım çiftlerin mevcut şartlara uyum sağlaması ve elde ettikleri önemli bilgilerle tarım uygulaması yapması bunları diğer çiftçilerle paylaşmasıdır. Sürdürülebilir tarım yapılması için bazı ilkelerin bilinmesi ve yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle iyi bir tarım için sağlıklı bir toprak şarttır, sağlıklı bir toprak içinde doğal gübre kullanımı, toprağı erozyondan korumak ve su kaynaklarını çok verimli değerlendirmek gerekir. Kaliteli tarım devam ettirilebilmesi için elde edilen üründen tohumlar saklanarak diğer yıllarda değerlendirilmelidir. Tohum kalitesinin bozulmaması adına tarla haşere ve bitkilerle doğal yollarla mücadele edilmelidir. Topraktan tam olarak faydalanmak istiyorsanız çeşitli ürünler ekilmeli ve toprağın her yeri değerlendirilmelidir. Toprağın dinlendirilmesi gerekiyorsa bir yıl nadasa bırakılmasında fayda vardır.

Ürün farklılıklarından yararlanmak için tarla içersinde küçük değişiklikler yapılarak ürün çeşitliliği denenmelidir. Günümüze kadar gelen bilindik ürünler yüzyıllar ve hatta binlerce yıl içersinde denenerek geliştirilmiş ve günümüze ulaştırılmıştır. Yeni yöntemler ve daha kaliteli ürün yetiştirmek istiyorsanız öncelikle küçük alanlarda bunu denemeniz gerekiyor.

 

 

38 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply