Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 11 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

İzmir Kemalpaşa’da Yağış ve Don Kiraz Hasadını Vurdu

İzmir Kemalpaşa’da Yağış ve Don Kiraz Hasadını Vurdu

Türkiye’nin en önemli kiraz üretim merkezlerinden birisi olan İzmir’ in Kemalpaşa ilçesinde mart aylarında yağan yoğun yağış ve tarımsal don rekoltenin de geçen yılla birlikte hesaplandığında oldukça düştüğünü ortaya çıkardır.

Kemal paşa kiraz hasadının hemen, hemen ilk olarak yapıldığı bir ilçemiz. Ve ilçede yer alan tarım arazilerinin büyük bir bölümünde kiraz üretimi yapılıyor. Mart ayına baktığımızda ilçede ani hava değişikliklerinin meydana geldiğini görüyoruz ve iki kez etkili bir şekilde meydana gelen don olayı ve ondan sonra yağan şiddetli yağışlar dalda bulunan kiraza zarar verdi. Önceki yıllara baktığımızda 55 bin ton olan ve de 2015 yılında 33 bin tona kadar düşen üretimi bu yıl telafi etmek isteyen üreticiler yine hüsrana uğradılar zira bu sene beklentiler iyice düşerek 17 bin tonda kaldı.

Kirazlar üzerinde yoğun yağış nedeniyle % 70 civarında çatlaklar var ve bu halde de hiç bir pazarcı bu ürünü almıyor. Bununla birlikte ürünün çoğunluğu Rusya’ya gönderiliyordu uçak krizinden sonrada şu an hiç ürün gönderilmiyor diyebiliriz. Hem Rusya hem de rekoltenin düşük olması kiraz üreticilerinin de canını oldukça sıkıyor. Aslında iyi bir rekolte elde edilmiş olsaydı fiyatlarda da düşüş bekleniyordu ancak bu şekilde bakıldığında fiyatlarda da bir düşüşün olacağı tahmin edilmiyor. Bu durumdan etkilenen başka birileri ise mevsimlik işçiler oldu. Kiraz olmadığı için daha az bir işçi çalışıyor. Kemal paşa ziraat odası meclis başkanı Serdar Karasürek bu gibi olumsuzluklarda üreticinin hasarsız atlatabilmesi için devletin destek olması gerektiğini söyledi.

16 defa okundu

Leave a Reply