Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Kalkınma Planında Tarım ve Traktörün Önemi

Kalkınma Planında Tarım ve Traktörün Önemi

21. yy’ın başında ivme kazanmış olan küreselleşme tarımsal üretimi biçimlendirecek yeni kavramlar, koşullar ve gelişmer Tarım makinaları sanayi derinden etkilemektedir. Tarım makinaları sanayi tarım sektörü ile sanayi sektörü arasıdna bir köprü oluşturmaktadır.

Tarımsal mekanizasyon nedir, sorusunun cevabı belki de sizin tarlalardaki veriminizi artıracak belki satmak istediğiniz satılık tarla için bir değer artışı sağlayacak belki de topraklardan ve üründen maksimum verimi elde etmeniz sağlanacaktır.

Doğayı, tarımı ve hayatımızı etkileyen birçok tehdit bulunmaktadır. Bu tehditlerin başında ise aşırı nüfus artışı, küresel ısınma, yağışların düzensizliğinden kaynaklı çölleşme ile su kaynaklarının azalması, fosil yakıt enerjisinin kısıtlığı, ormanların yok olması bu başlık altında düzenlenebilmektedir.

Bu çıkarımlardan sonra ise tarımsal üretim kimi zaman bazı varsayımlara göre bahsettiğimiz etkilerin sebebi sayılmakta bazıları ise bu nedenlerin kurbanı olmaktadır. Toprağın işlenmesi, tohum ekilmesi ve meyve yetiştirilmesi ile gübreleme, ilaçlama ve sulamagibi ardışık yapılması gereken işlemler verimi ve kaliteyi artırma hedefine yönelik uygulandığından bu işlemlerin en uygun şekilde yapılması ancak tarımsal mekanizasyon ile mümkün olmaktadır. Ülke özelliklerine göre tarımsal mekanizasyonun ulaşmasının istendiği hedefler farklı olabilmektedir. Tarımsal mekanizasyonun genel olarak hedeflerinden bahsedecek olur isek,

  • Tarımsal üretim alanlarını genişletmek, tarımsa insan gücünü azaltmak ve hatta kaldırmak
  • Ek iş gücü istihdamı yaratmak, tarlalarda çalışma süresini kısaltmak
  • Maliyetleri düşürüp, işlemleri teknik açıdan daha iyi yaparak verimi artırmak
  • Birim girdi etkinliğini artırarak verimliliği yükseltmek
  • İşlemleri teknik açıdan daha iyi yaparak verim artırmak
  • İşlemleri en uygun zamanda yaratarak kayıpları azaltmak
  • Toprak, hava ve su gibi doğal kaynakları korumak

Sizlerde tarımsal mekanizasyonun faydalarından yararlanmak istiyorsanız bunu en iyi şekilde gerçekleştirebilmek için yazmış olduğumuz diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Traktörden sonra üretiminde artış sağlanan satılık tarım makineleri ile bunları edinen çiftçiler ve üreticiler tarlalarda geçirdikleri zamanı minimuma indirmişler ve tarlalarda boşa zaman harcamadıklarından aileleri ile daha kaliteli zaman geçirmeye başlamışlardır.

Son yıllarda uzaktan çalışan kumandalı satılık traktör ve satılık tarım makinaları üretiminde seyredilen çeşitlilik ve artış ile uzaktan kumandalı olarak çalışan traktörlerin arkasına yerleştirilebilecek diğer tarım aletleri ile birlikte çiftçilerimizin yükü bir nebze de olsa azalmıştır. Türk tarım makine gelişimi sektörde hızlı bir gelişme kaydetmiştir. Bu gelişmeler ile birlikte ise daha farklı ve her alana dokunabilen makinalar üretilmeye başlanmıştır. Sizlerde bu tarım aletleri ve traktörlerden edinerek tarlalardaki işlerinizi en hızlı şekilde halledebilirsiniz.

80 defa okundu

Leave a Reply