Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 12 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Kar Yağışı Semt Pazarlarını Vurdu

Kar Yağışı Semt Pazarlarını Vurdu

Kışın ortasına geldiğimiz bu günlerde havalar da iyiden iyiye soğumaya başladı bunun beraberinde olumsuz koşullarda kapımıza gelmiş durumda. Özellikle temel ihtiyaç maddelerimizden olan sebze ve meyvede şu an itibariyle sıkıntılar yaşanmakta örneğin İstanbul’ u ele alacak olursak İstanbul’ da uzun zamandır beklenen kar yağışı nihayet geldi ancak beraberinde de bir sürü sıkıntıyı getirdi. Özellikle sebze ve meyve fiyatları semt pazarlarının azalmasıyla birlikte yükselmeye başladı.

İstanbul’ un bir çok bölgesinde benzer durumlar var ya pazar açılmıyor ya da açıldığı anda tezgahlar boş kalıyor. Etkili olan kar yağışı nedeniyle ürünlerin alımı zorlaşıyor. Vatandaşlar ise istedikleri ürünü bulamamaktan şikayetçi. Kar yağışı nedeniyle birçok ilde yollar kapalı doğal olarak ta araçlar seralara ulaşamıyor bu kez de halde pazar tezgâhları boş kalıyor. Soğuk hava aynı zamanda tezgâhta bulunan yeşil sebzelerinde soğuktan zarar görmesine neden oluyor.

Ürün azalınca özellikle de sebze fiyatları bir hayli artışa geçti. Örneğin havuç 0,75 iken şuan 1,40′ kuruşa dayanmış durumda, beyaz lahana 0,60 kr- 0,70 kr iken bugün 1,20- 1,30 TL ürün az müşteri de çok olmayınca pazarcı esnafı da soğuktan korunmak için çok fazla pazarlara çıkmıyor.

Doğal olarak ise kar bizlere sebze ve meyve yönünden sıkıntılı günler yaşatacağa benziyor ancak bu durumunda bir kaç gün sürüp sonra kar yağışının bir müddetliğine çekilmesi bekleniyor.

18 defa okundu

Leave a Reply