Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Kekik Bitkisi Hakkında Bilgi

Kekik Bitkisi Hakkında Bilgi

Kekik dikimi, tıbbi ve aromatik bitkiler içinde yer alan çok yıllık bir baharat bitkisidir. Türkiye yaklaşık 14 milyon kekik üretimiyle dünya kekik ihracatının yaklaşık % 60-70′ ini elinde tutarak kekik ihracatında önemli bir paya sahiptir. Bitki boyu 50 veya 80 cm arasında değişen kekik saçak köklü bir yapıya sahiptir. Bitki yapraklarının gövdeye birleştiği yerlerden bol miktarda yan dal meydana gelir. Yaprak şekli ise kalp şeklinden oval şekle kadar değişiklik gösterebilir. Bilişimindeki uçucu yağdan dolayı yoğun aromatik ve hoş bir kokuya sahiptir. Bitkinin çiçeklenme dönemi ise Temmuz veya Ağustos aylarındadır.

Kekik tıbbi ve aromatik bir bitki olmasından dolayı geniş bir kullanım oranına sahiptir. Kullanılan kısımları, yaprakları ve uçucu yağıdır. Başlıca et ve sebze yemeklerinde çeşitli sos ve salatalarda peynirde ve sosis üretiminde sindirim sistemi ve üst solunum yolları rahatsızlıklarında, hazımsızlık, iştahsızlık ve öksürüğe karşı kullanılmaktadır. Tıpta ve eczacılıkta rahatlatıcı etkisi ile kan değerini düzenleyici kansızlık, mide ağrılarında pastik ve gargara bileşiminde kullanılır. Ayrıca gıdaların saklama sürelerinin uzatılmasında doğal antioksidan amaçlı kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Özellikle de et yemeklerine kattığı lezzetli aromasıyla en yaygın kullanım alanını oluşturmaktadır.

Kekik bu kadar çok alanda kullanılırken bir diğer tüketim alanı da bitki çayı olarak kullanımıdır ancak bitki çayı olarak kullanırken olumlu etkileri olmasına rağmen yine de bilinçli olarak tüketilmelidir. Ülkemizde kekik üretimi Balıkesir, İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Afyon, Uşak, Karaman, Antalya; Isparta ve Hatay illerinde yapılır en fazla üretim denizlide yapılmaktadır.

30 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply