Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Kestane Çeşitleri Nelerdir?

Kestane Çeşitleri Nelerdir?

Kestane yaprağını döken meyveler grubunda yer almaktadır. Dünya üzerinde ılıman iklim kuşağında nemli ve yağışlı, serin bölgelerinde yayılmıştır. Kestanenin dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmış yaklaşık 12 türü bulunmaktadır. Kestanenin bitki sistematiğinde ki yeri ise Fgales takımından Fagaceae familyasının Castanea cinsine girmektedir.

Kestanenin kültür bakımından önemli birkaç türü bulunmaktadır. Bu türler ise dünyanın farklı bölgelerinde meydana gelmiştir. Şimdi ise sizlere bu çeşitlilikten bahsedelim.

Avrupa Kestaneleri

Yayılma alanı en geniş olan kestanelerdendir. İspanya’dan başlayıp doğuya doğru yayılım göstermektedir. Kuzey Afrika’da da bulunmaktadır. Bu türün birçok formu olmak ile birlikte meyveleri de yenmektedir. Süs ağacı olarak önem kazanan bitkiler arasındadır. Ağaçları 30 metre ye kadar yükselen bu kestanelerin tomurcukları iridir. Yaprakları uzun ve mızrak şeklinde olup uçları sivridir. Genç yapraklarının alt yüzeyleri ise tüylü olmaktadır.

Amerikan Kestaneleri

Kuzey amerika’da yayılan bu kestaneler ise dik ve uzun boylu olmak ile birlikte bu türlerinde ağaçları yaklaşık 30 metreye kadar yükselebilmektedir. Yaprakları uzun olmak ile birlikte uzun ve tüysüz aynı zamanda iri dişlidir. Bir yumak içerisinde 2-3 adet kestane bulunmaktadır.

Japon Kestaneleri

Japonya’nın yerli bitkileri arasında yer alan bu kestane çeşidi de meyveleri yenmekte ve süs ağacı olarak kullanılmaktadır. Diğer kestane türlerine göre daha küçük ağaçlar meydana getirir. Ağaçları yaklaşık 10 metre boyunda ve tomurcukları küçüktür.

Yumaklarının dikenleri kısa ve enli olmakta bunun yanında dallanma göstermektedir. Diğer kestaene ağaçları türlerine göre bodur yetiştiğinden dolayı erken meyveye yatması ile bilinmektedir. Kestane kanserine yakalanma konusunda ise dayanıklı olduğu söylenememektedir. Bir yumak içerisinde 2-3 meyve bir arada bulunmaktadır.

Çin Kestaneleri

Çin’in orta ve kuzey bölgelerinde yayılmıştır. Meyveleri yenmekte olan bu kestaneler ise yine süs ağacı olarak ta kullanılmaktadır. Geniş bir iklim ve toprak koşullarına adaptasyon yeteneğine sahiptir. Kestane kanserine ise en dayanıklı türdür. Ağaçları ise 20 metreye kadar boylanmaktadır.

Kestanenin Besin Değeri

Taze kestane içerisinde %40 ile 45 dolaylarında karbonhidrat ve %5 yağ ve %5 protein ile %40 ile 45 oranında nem bulunmaktadır. Kestanenin yağ içeriği düşük ve kolesterol içeriği sıfır olmaktadır. Düzeyi orta fakat kalitesi yüksek olan proteine sahip olan kestane bu neden ile enerji verici bir besindir.

Kestane çiçekleri ise bal elde edilmesinden dolayı arıcılık bakımından dolayı önemlidir. Ağacının farklı kısımlarından ise dericilikte önemli olan tanen üretilmektedir. Bir kestanenin odunu ile kabuğunda %6 ile 12 oranında tanen bulunmaktadır. Dayanıklı olan odunu ise çeşitli amaçlarda kullanılmaktadır.

Kestane Öncesi Tarla Havalandırmasının Önemi

Kestane ülkemizde özellikle kış aylarında en çok tüketilen besinler arasında yer almaktadır. Kestanenin çok sevilen bir besin olmasının yanı sıra kestane ağacının gövdesinden de odun olarak faydalanılmaktadır. Lif açısından son derece zengin bir besin olan kestanede az evvel bahsettiğimiz üzere birçok besin bulunmaktadır. Yetiştirildiği bölgede sonbahar da don olaylarının yaşanmaması gerekmektedir. Yağışı sevmeyen bir bitkidir. Yılda ise yaklaşık olarak 1000mm yağış kestane için yeterli gelmektedir. Kestane ağacının yetiştiği topraklar geçirgen olmalıdır.

Topraklarınıza kestane yapmadan evvel toprakların havalandırılmasını yani nefes almasını sağlayınız. Havalandırma işlemi besinlerin daha verimli yetişmesini sağlayacaktır. Şayet bu havalandırmayı yapabileceğiniz alet edevatlarınız yok ise satılık tarım makineleri edinebilirsiniz. Edinmiş olduğunuz satılık tarım makineleri ile sizlerde havalandırmış olduğunuz verimli topraklar üzerinde bol ürün yetiştirebilirsiniz. Kestanelerinizin daha iyi yetişmesi adına tercih edeceğiniz bir diğer nokta ise topraklarınızın potasyum bakımından zengin olmasıdır. Şayet bir tarlanız yok ve ülkemizde üretimi az olan kestane yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken satılık tarla edinmek daha sonra kestane gibi yetiştirmek istediğiniz ürünlere ağırlık göstermektir. Sağlık için de tüketebileceğiniz nice bol ürünlere.

 

 

 

118 defa okundu

Leave a Reply