Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Kimler Mikro Kredi Alabilir?

Kimler Mikro Kredi Alabilir?

Mikro Kredi bankacılık sisteminden yararlanamayan dar gelirli insanlara finansal destek oluşturmak üzere Bagladeşli Ekonomi Profesörü Muhammed Yunus tarafından geliştirilmiştir. Prof. Dr. Muhammed Yunus mikro Kredi sistemi ile 2006 yılında Nobel Dünya Barış ödülüne layık görülmüştür. Mikro Kredi ülkemizde de Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) kapsamında 68 ilimizde dar gelirli kadınlara kefilsiz, teminatsız kredi sağlamakta ve kadınlarda girişimciliğin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Mikro Kredi bir iş fikrine sahip tüm kadınlara destek sağlamaktadır. Evinizde ürettiğiniz ürünler için, küçük bir işletme kurmak için veya hayvancılık yapmak için Mikro Krediden faydalanabilirsiniz. Mikro Krediden öncelikli olarak 1.000 TL kredi alırsınız ve bunu 46 haftada eşit taksitlerle tekrar ödersiniz. Daha sonra işinizi geliştirmek için daha yüksek oranlarda kredi kullanabilirsiniz. Başarılı kadınlar 15.000 TL’ye kadar Mikro Krediden faydalanabilmektedirler.

Mikro Kredi Nasıl Kullanılır?

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) grup tabanlı kredi modelini belirlemiştir. Mikro Krediden faydalanmak için 5 kişilik bir ekip oluşturmanız gerekmektedir. Grup tabanlı kredi modeli 5 kişi arasında sorumluluk ve dayanışma duygusunu geliştirir. Kredi ödemesini aksatan üye ve veya üyelerin taksitleri diğer üyeler tarafından karşılanır.

Semtinizde yeni bir iş fikri olan 4 kadınla beraber Mikro Krediye başvurabilirsiniz. Gruptakiler yakın akraba olamazlar. Anneler-kızlar, kardeşler, hala-teyze, yeğenler, gelin görümceler aynı grupta olamazlar.

32 defa okundu

Leave a Reply