Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Kirlenmiş Topraklarda Tarım Uygulamaları

Kirlenmiş Topraklarda Tarım Uygulamaları

 

Kirlenmiş topraklar üzerinde tarım yapılması bir takım uygulamalara bağlıdır. Özellikle şehirlerde tarım için yeterli alanın olmaması bu uygulamaların yapılmasını zorunlu kılmıştır.

Sağlıklı ve organik ürünler alabilmek adına dikkatli bir program uygulamak gerekmektedir. Öncellikle kirli toprağı kil veya betonla kaplayarak zararlı toprağın sızmasını engellemelisiniz. Kirlenmiş topraklar üzerinde yetiştireceğiniz ürünler yapraklı değil meyveli ürünler olmalıdır. Bu ürünler zehirli toprağı daha az emerler.  Ürünlerin petrol kalıntısı ya da kimyasallara dayanan ürünler olmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde yetiştirilen ürünlerin tüketilmesi sonrasında hastalıklar ortaya çıkabilir. Sürdürülebilir tarım uygulamaları gün geçtikçe gelişmekte ve tüm üzerinde yer alan tüm ülkeler tarafından yapılmaktadır. Şehirleşmenin artması nedeniyle tarım alanları azalmakta ve organik tarımın önemi daha da artmaktadır. Özellikle sebze ve meyve üretimi giderek azalmaktadır. Bunun önüne geçmek için devlet tarafından yaptırımlar ve uygulamalar hayata geçirilse de şehirleşme arttıkça tarım alanları da yok olmaktadır. Alternatif tarım uygulamaları ve dar alanlarda tarım yapılması yaygınlaşmakta insanlar organik ürün yetiştirmek için çaba sarf etmektedir. Bu nedenden dolayı kirlenmiş ve betonlaşmış yerlerde bile tarım ürünü yetiştirilmeye başlanmıştır.

Tabi bunu yaparken insan sağlığı göz önünde bulundurulmalı ve tarımsal ürünlerin içerisine kesinlikle kimyasal maddelerin bulaşmamasına özen gösterilmelidir. Normal tarım alanlarında da öncelik bu şekildedir tarımsal gübre kullanımında da öncelik organik gübreye verilmeli organik tarım özendirilmelidir.

 

 

52 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply