Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 9 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Kış Sebzelerinin En Değerlilerinden Olan Turp Yetiştiriciliği

Kış Sebzelerinin En Değerlilerinden Olan Turp Yetiştiriciliği

Turpun anavatanı Orta Asya, Hindistan ve Doğu Asya’dır. Turp eski bir kültür bitkisi olmanın yanında Brassicaceae familyasına ait bir bitkidir. Senelik yahut iki senelik bitkilerdir. Kırmızı ve küçük olanlarına fındık, beyaz olanlara ise kestane denilmektedir. Siyah olanlarının adı ise ayır turpudur. Turplar iştah açıcı olarak yemekler ile çiğ olarak tüketilmektedir. Ancak Güneydoğu Asya ile Avrupa ülkelerinde alışkın olmadığımız bir şekilde pişirilerek tüketilmektedir.

Ülkemizde toplam olarak 170000 ile 178000 ton civarında üretilmekte olmaktadır. Bunların içinden ise 25000’ini bayır turpu geri kalanını ise diğer gruplar oluşturmaktadır.

Turp’un Bitkisel Özellikleri

 

Her bitkiye has özellikler olduğu gibi turpun da kendine has bitkisel özelikleri bulunmaktadır. Şimdi bu bitkisel özellikler hakkında bilgiler sunalım.

Kök; Köklerinden başlayarak turpların özellikleri hakkında bilgiler sunalım. Kökleri kazık köktür. Çimlenmeden sonra kazık kökler, Çeşitlerine göre 10 ile 15 santim ve 30 ile 35 santim de derinliğine kadar inebilmektedirler. Kazık köklerin boyuna büyümesi dönemlerinde ise renkleri beyaz olmaktadır. Kazık kökler çeşide bağlı olarak üçte bir yahut üçte ikilik kısmı gelişmenin ilerleyen dönemlerinde yumru haline dönüşmektedir.

Bazı çeşitlerde ise yumru üzerinde yan kökler oluşmakta bu da yumrunun kalitesini düşürmektedir. Yan kökler ise 5 ile 15 santim arasında değişen bir alana yayılmaktadır. Turplar beyaz, erguvani ve siyah ile pembe renginde olabilmektedir.

Yaprak; turpların yaprakları turpun üzerinden dairesel olarak çıkmaktadırlar. Dairenin en dışında yaşlı içinde ise daha genç yapraklar bulunmaktadır. Yapraklar uzun bir sapın üzerinde bileşik yaprak görünümündedir.

Çiçek; Turplarda bitkiler belli bir büyüklüğe ulaştığında çeşitlere bağlı olarak düşük sıcaklık, gün uzunluğu gibi faktörlerin etkileri ile çiçeklenme oluşumları başlamaktadır. Çiçeklenme oluşumu ile birlikte de turplarda görülüyor olan büyüme de durmaktadır. Çiçekler 4 çanak yaprak, 4 taç yaprak, 6 erkek organ ve 2 dişi organından meydana gelmektedir.

Meyve ve Tohum; Turplarda meyveler karnabahar ve lahana da olduğu gibi karpellidir. Fakat bunların karpelleri daha uzun ve daha iri olmak ile birlikte üzerleri boğumludur. Tozlanma ve döllenme ile meydana gelen meyveler 2 karpelli yani kapsül olup bir meyvede ortalama olarak 5 ile 15 adet tohum bulunmaktadır.

Turpların Ekolojik İstekleri Nelerdir?

Turplar cruciferae familyasında olduğu gibi hem ılık hem de serin iklimlerde yetişebilen bir iklim sebzesidir. Yüksek sıcaklıktan hoşlanmadıklarından dolayı da yetiştirme özellikle soğuk mevsimlerde yapılmaktadır. Tohumların ekiminden sonraki çimlenme aşamasında sıcaklığın 12 ile 15 derece çimlenme sonrası ise gelişme dönemlerinde 14 ile 15 derece olması gerekmektedir.

Sıcaklığın artması ile birlikte bitkide vegetatif büyüme hızlanacağından bu durumda yaprak sayısının artmasına neden olacaktır. Bu şekilde etkiler sonucunda da bitki olumuz tepki verecek ve turpun büyümesi olumsuz etkilenir. Yani turp küçük kalır.

Turp Yetiştirmek için Uygulama Faaliyetleri

İlk olarak ekim yerlerini belirlemeniz gerekmektedir. Peki, ekim yerleri nasıl belirlenir sorusunu duyuyor gibiyiz. Arazi seçimini yaparak işe başlayabilirsiniz. Şayet bir araziye sahip değilseniz amacınıza uygun bir satılık tarla edinmeniz son derece önemlidir. Tarlanızı edindikten sonra ise toprak analizi yaptırmalısınız. Toprak yapısını uygun hale getirerek bölgenize uygun turp çeşidini seçmelisiniz. Hangi turpu yetiştireceğiniz konusunda karar verdikten sonra ise tohum temini yapmalısınız. Yetiştirme tekniğini seçerek dikim aralıklarını belirlemelisiniz. Ekimi makine ile yapacaksanız makine temini yapınız. Şayet edinebileceğiniz bir yer yok ise de nasıl olsa tekrar lazım olacağını bildiğinizden satılık tarım makineleri de temin edebilirsiniz.

Ekimi yapmak için tohumun tavlı olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Ekimi yaptıktan sonra ise can suyunu vermeyi ihmal etmeyiniz. Can suyu vermek için bir düzenek kurdurabilirsiniz. Bu düzeneği bahçenize ve bitkiye en uygun sulama sistemi ile tercih edebilirsiniz. Edineceğiniz satılık tarım makineleri içinde yer alan sulama sistemleri hem sulamanın daha verimli olmasını sağlayacak hem de cebinizden fazla para çıkmasının önüne geçecektir. Sizlerde turp yetiştiriciliği yapmak isterseniz bahsi geçen konulara özen göstermelisiniz.

68 defa okundu

Leave a Reply