Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 19 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Küçük Alanlarda Bahçe Hazırlanması

Küçük Alanlarda Bahçe Hazırlanması

 

Tarım ürünü ekmek için küçük bir alana sahipseniz veya büyükşehirlerde yaşanan arazi sıkıntılarından dolayı küçük bir alanda ekim yapmak zorundasınız sizin için en ideal yöntem çift kazma yöntemidir.

Bu yöntem ile sert topraklarda ve içerisinde az organik madde barındıran topraklarda çok rahat ekim yapılabilir. Son zamanlarda büyükşehirlerde, evlerin balkonlarında veya çatı aralarında tarım yapmak çok popüler hale gelmiş. İnsanlar için önemli olan aileye yetecek kadar doğal ürün yetiştirmektir. Çift kazma yöntemi için öncelikle ekim yatağı hazırlamak gerekir. Hazırlanacak ekim yatağı kenarlarında çömelen iki kişinin ellerinin birbirine ulaşacak şekilde geniş olması gerekmektedir. Yatak uzunluğu istediniz boyutta olabilir orası sizin alanınıza kalmıştır. Hazırladığınız toprağın üstünü gevşetmeniz için daha önceden hazırladığınız kompost ya organik gübreyi üzerine serpmeniz gerekir. Hazırlanan yatağın hem boy olarak hem de genişlik olarak 30 cm ölçülerinde bir hendek kazılması gerekir. Aynı şekilde hendeğinde tabanına hazırlanan kompost ya da gübre konulmalıdır. Hazırladığınız yatakta ikinci bir hendek açtıktan sonra bu hendeği de gevşetmek adına içerisine tekrardan kompost ya da doğal gübre koymanız gerekecektir. Tüm yatak kazılmalı ve her taraf gevşetilmeli toprağın nefes alması sağlanmalıdır.

Yatağın tüm yüzeyi düzgün olmalı kenarları su ve toprak akmalarına karşı hafif kalkık olmasına özen gösterilmelidir. Yatağın en üst tabakası elenmiş topraktan olmalıdır. Toprak artık ekimi hazır olacaktır.

 

52 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply