Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 15 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Küçük Alanlarda Tarım Yapılması ve Yöntemleri

Küçük Alanlarda Tarım Yapılması ve Yöntemleri

 

Şehirleşmenin hızla artmasıyla tarım alanları gün geçtikçe küçülmekte ve miras yoluyla tarım alanlarının parçalanması nedeniyle büyük tarım arazileri yok olma aşaması gelmiştir. Her ne kadar devlet tarafından tarım teşvik edilse de konut yapımı daha cazip hale gelmiş her taraf kentleşmeye başlamıştır.

Bu durumunda ürün çeşitliliği ve doğal tarımı zora sokmuş. Kimyasal ürünlerin ve ithalatın önü açılmıştır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen insanlar daha çok bilinçlenmiş ve doğal ürün elde etmek adına kendine yetecek kadar ürün yetiştirmek için ellerinde bulunan küçük alanlarda bile ekim yapmaya başlamıştır. Hem devlet hem de kişiler bu dar alanlarda daha çok nasıl verim alınabilir çabası içerisine girmiştir. Özellikle belediyeler yeni yöntemlerle bitki ve çiçek yetişmek ve etrafı güzelleştirmek istediklerinde bu yöntemi uygulamaktadır. Binaların duvarları ürün ve bitki yetiştirmek için kullanılabilir. Tırmanıcı bitkiler bu duvarlarda kolayca yetişmektedir. Ayrıca küçük çaplı olarak ürünlerinizi çatılarda, damlarda, balkonlarda, lastik içerisinde, teneke kutuların içerisinde ve sepette kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Sulamaya uygun suyu dışarı verebilecek her türlü kap işinizi görür. Bu gibi yerlerde domates, biber, marul, ıspanak ve birçok sebze kolaylıkla yetiştirilebilir.

Küçük bir alanda birden fazla ürün yetiştirmek mümkündür. Bir ürün yetiştirdikten sonra yerine farklı bir ürün yetiştirin. Ürünler için mutlaka doğal gübre kullanın. Aşılanmış fide ve kaliteli tohum seçimine özen göstermelisiniz.

 

 

49 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply