Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Kuzu Pirzola Fiyatları 60 Liraya Fırladı

Kuzu Pirzola Fiyatları 60 Liraya Fırladı

Kuzu eti pek tercih edilmez bu nedenle de kasaplar daha çok dana etini satarlardı. Fakat uzmanların son zamanlarda kuzu etini tavsiye etmesiyle birlikte kuzuya olan taleplerde arttı tabi bu da fiyatlara yansıdı bugünlerde kasaplarda kuzu etinin kilosu 60 liraya kadar yükselmiş durumda.

Bundan bir ay öncesine bakacak olursak fiyat 48 TL idi 1 hafta içerisinde 54 TL’ ye çıktı daha sonra da 60 TL oldu. Bir zamanlar kokusundan dolayı pek tercih edilmeyen kuzu etinin fiyatı danayı geçmiş oldu. Kuzu etine olan talebin artmasının bir nedeni de şap hastalığının ortaya çıkması.

Kuzu etini aslında denemek lazım sanki kuzu eti denildiği zaman kokuyor gibi düşünülüyordu ancak kuzuyu daha 1 yaşına gelmeden yani kuzuyken alıp keserseniz o zaman hayvanda ilaç yada hormon olmadığından doktorlar son dönemde dana eti yerine kuzu eti öneriyorlar.

Çocuklara ve hamilelere özellikle öneriliyor çünkü büyümeyi destekliyor. Büyüme çağındaki çocukların enerjiye ve proteine ihtiyaçları var. Kan yapımını artırıcı özelliği olduğu içinde mutlaka tüketilmesi gerekiyor.

Kuzu eti piyasa da pek yok ancak bu günler süt kuzusu zamanı işte bu yüzden kuzu etinin fiyatı düşmese bile yükselmesi beklenmiyor.

Sonuç olarak ülkemizde kuzu üretimi de oldukça ilerlemiş durumda bugün bir çok çiftçi aynı zamanda kuzu – koyun üretimine de önem veriyor.

97 defa okundu

Leave a Reply