Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Lavanta yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Lavanta yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Lavanta mor çiçekleri olan çalımsı bir bitkidir. Genellikle kozmetik ve parfüm sektöründe kullanılır ve ticari getirisi oldukça iyidir. Boyu 1 metreye kadar uzayabilir, sadece çiçek kısımları işlenerek kullanılır. Çiçeklerinin işlenmesiyle ticari olarak kullanılabilen uçucu yağ elde edilir. Bu yağın bileşenlerinde linalool ve linalil asetatı bulunur. Yağın kalitesi bu asetatların oranıyla belirlenir.

Lavanta çiçeğinin kozmetik ve parfüm sektöründe kullanıldığını belirmiştik fakat kullanım alanları sadece bunlarla sınırlı değil bu sektörlerin yanında sabun yapımında, ilaç sanayinde ve ağrı kesici yapımında da kullanılır. İdrar arttırıcı ve romatizma ağrılarını giderici özelliği de vardır.

İklim ve Toprak bakımından yetiştirme koşulları

Ticari bakımdan yüksek kar  bırakması ülkemizdede lavanta yetiştiriciliğinin önemli ölçüde artmasını sağlamıştır. Ayrıca toprak yönünden fazla seçici bir bitki olmaması ve kireçli toprakları sevmesi ülkemizde lavanta yetiştiriciliğinin gelişmesinde önemli faktörler arasındadır. Lavanta kuru ve kalkerli topraklarda çok iyi gelişim gösterir. Tek olumsuz yönü fazla soğuk bölgelerde gelişim gösteremez bu yüzden Doğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilmesi pekte tavsiye edilmemektedir.

Üretim Ve Yetiştirme

İlk dikim veya ekim aşamasında 2 farklı yol izlenebilir. İlk yol köklü sürgün olarak fide şeklinde dikilmesi yoluyla gerçekleştirilir. Genellikle köklenmeyi güçlendiri hormon takviyeleriyle yapılmalı ve en uygun zaman Şubat, Mart ve Nisan ayları seçilmelidir. İkinci yol ise tohumlama yöntemidir. Tohumların direk araziye saçılması yoluyla ekim gerçekleşir. Fakat tohumlama yöntemi hem bakım ve toprağın hazırlanması bakımından fide dikimine göre daha zor, hemde üretim açısından verim olarak daha düşük olur. Lavanta türleri içerisinde her tür tohum vermez ayrıca lavanta tohumları çok ufaktır bu yüzden ekim öncesi zararlı otlarla mücade edilmesi ve titiz çalışılması zorunludur.

Tohum ve Fide Dikimi

Lavanta tek dikimle uzun yıllar verim alınabilen bitki olması nedeniyle dikim yapılmadan önce mutlaka derin sürüm yapılmalıdır. Tohumların küçük, fidelerin ise narin yapısından dolayı sürüm sonrası toprak iyice temizlenmeli kesek ve kalıntı bırakılmamalıdır. Dikim sırasında 2 metre sıra aralığı ayrıca 50 cm’den az olmayacak şekilde bitki aralığı bırakılmalıdır. Bu uygulama ilerisi için arazide traktör sürümünü kolaylaştıracak arazı boyutuna göre bitki sayısını düşürse bile verim artmasına ve hasat sonu alınan miktarın artmasına yardımcı olacaktır.

Sulama ve Gübre

Fide dikimi yapıldıktan sonra bitkiye mutlaka can suyu verilmelidir. Daha sonra bitkinin toprağa tutunması ve yerleşmesi için 3-4 defa daha belirli aralıklarla su verilmelidir. Lavanta susuz koşullardada yetişebilmektedir fakat verimin arttırılması amacıyla sulama yapılabilir. Gübre tercihinde var ise mutlaka 2 yılda bir hayvan gübresi kullanılmalı ayrıca yılda dekar başına 8-10 kilo N ve 3-5 kilo P2O5 verilmesi gerekmektedir.

Hasat

Hasat işlemi genellikle Temmuz ayı içerisinde yapılır. Elle toplamanın yanı sıra makineyle de hasat yapılabilir. Hasat işlemi sonrası toplanan çiçekler en kısa vadede işlemeye gönderilmelidir. Uçucu yağ bulunması sebebiyle işleme ne kadar gecikirse kalitede o oranda düşer. İşleme için nakliye hızlı olamıyorsa çiçekler mutlaka güneşten korunmalı serin yerlerde muhafaza edilmelidir. Genellikle uçucu yağ oranı çiçekte %3-9 arasında verimlilik göstermektedir. Dekar verimi genelde 100 kg ile 500 kg çiçek şeklindedir. Dekar başına yağ oranı 5 kg 40 kg arasında olabilmektedir.

125 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply