Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 15 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Marul Yetiştiriciliği Nasıl Olmalıdır?

Marul Yetiştiriciliği Nasıl Olmalıdır?

Zevk ile tüketilen yeşillerin başında gelen enfes bir lezzetin üretim safhalarından bahsedeceğim bugün sizlere. Salatalarımızın ana malzemesi olan marul üretilirken hangi aşamalardan geçmektedir. Bunları ele alalım. İlk olarak marulun iklim özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Daha sonra ise marul yetiştiriciliğinde gübreleme ve marul yetiştirirken verimi artırmanın yolları olarak başlıklar halinde bu konu üzerine konuşalım. Öncelikle belirtmek isteriz ki sizlerin bu süreçte kullanacağı bir alet yok ise satılık tarım makineleri alabilir ve toprağınızın kalitesi ile verimini artırabilirsiniz.

Marulun İstediği İklim Özellikleri

Marul, Ege ile Marmara ve Akdeniz bölgelerinde sonbahar kış ve erken ilkbaharlarda, serin ve rutubetli olan Karadeniz ve Doğu Anadolu gibi bölgelerde ise bir takım önlemler alınarak bütün yıl boyunca yetiştirilen marul ve salatanın sıcak bölgelerdeki üretimini engelleyen en önemli iklim faktörleri gün uzunluğu ile sıcaklık olmaktadır.

Salata marullar gün uzunluğuna karşı hassastırlar. Bu bakımdan sonbahar, kış ve erken ilkbaharda yetiştirilen uzun günde hız ile çiçeklenen uzun gün çeşitleri ile gün uzunluğuna nötr olan ve yaz aylarında yetiştirilen nötr çeşitler olmak üzere 2 farklı grupta toplanmaktadır. Sonbahar kış ve erken ilkbaharlar da yetiştirilen çeşitler günlerin uzunluğu 17 ile 18 saate ulaşınca hemen generatif faza geçerek çiçeklenirler. Bu çeşitler 11 ile 14 saat saat gün uzunluğunda devamlı vegetatif kalırlar.10 saatin altındaki gün uzunluklarında çiçeklenme hiç bir zaman meydana gelmez. Gün uzunluğuna karşı nötr olan çiçeklerde vardır. Bu çiçekler ise sıcak bölgelerde yetiştirildiklerinde kalite düştüğü için yaz aylarında serin bölgelerde  üretilmesi gerekmektedir.

Marul Yetiştiriciliğinde Gübreleme

Her bitkide olduğu gibi marullarda organik gübreyi çok sevmektedir. Organik madde açısından zengin topraklarda hızlı gelişerek kısa sürede  hasat olgunluğuna gelmektedir. Bu neden ile fide dikiminden önce topraklarınızı yanmış ahır gübresi ile gübrelemeniz gerekmektedir. Bitkilerin yetiştirilme dönemlerinde ise halk arasında şerbet olarak adlandırılan hayvan idrarları, taze gübrenin sulama suları ile birlikte 2-3 defa verilmesinin de etkili olduğu bilinmektedir. Bu bitki çeşidinde ticari gübrelemelere dikkat edilmelidir.

Özellikle azotlu gübrelerin aşırı verilmesi halinde bitki yapraklarında biriken nitrit insan vücudunda olumsuz etkim yarattığının da tespiti yapılmıştır. Bu neden ile salata marul üretimi yapılacak olan topraklarda analiz yapılması gerekmektedir. Aşın gübre verilmesi topraktaki tuz oranını artıracağından tehlikeli olmaktadır. Ayrıca gelişmenin yavaş olduğu kış mevsiminde, sonbahar ve erken ilkbaharlara göre daha az gübre kullanılmaktadır. Marul bitkisi ana besin elementleri olan K,P ve N elementlerinin yanında bor, mangan, magnezyuma da ihtiyaç duymaktadır.

Marul Üretiminde Verim

Marul üretiminde verim hesaplanırken birim alandan elde edilecek verim birim alanda ki bitki sayısı esas alınarak belirlenmektedir. Pazarlama ise adet olarak yapıldığından dekardan elde edilecek verimin de adet üzerinden yapılmasında fayda olmaktadır.

Bu bilgiler göz önünde bulundurulursa ülkemiz koşullarında marul üretiminde verim bir dekar alandan yaklaşık 7000 ile 8000 adet pazarlanabilir salata  ve marul elde edilmektedir. Salata marullar soğuğa tamamen dayanıklı nemli hava koşullarına gereksinim duyan ılık iklim sebzesidir. Yazları ise serin olan bölgelerde de yetiştirilmesi mümkün olan marullar yayla kesiminde kolaylık ile yetiştirilebilir. Sizlerde marul yetiştirmek istiyorsanız ona istediklerini sunmalı ve olabildiğince özen göstermelisiniz. Unutmayın ki topraklar verdiğiniz emeği karşılıksız bırakmamaktadır.

76 defa okundu

Leave a Reply