Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 13 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Menengiç Ağacı Yetiştiriciliği

Menengiç Ağacı Yetiştiriciliği

Menengiç ağacı sakız ağacıgiller familyasından olup Akdeniz bölgesine özgü yaprak döken bir çalı türüdür. Türkiye’nin batı ve güney bölgesinde yaygın olarak yetiştirilmektedir ve menengiç adı ile bilinir. Türkiye’de menengiç ağacı kıyı kısımlardaki kayalık ve tepelik yerlerde yada toros dağlarındaki çam ormanlarında,yaklaşık olarak 1600 metre yükseklikte yetişir.

Menengiç ağacı 6-9 metreye kadar boylanabilmektedir. karşılıklı dizilmiş birleşmiş yapraklar 5-11 parlak yaprakcıktan meydana gelir ve reçine kokusu verir. Mart ve Nisan aylarında kırmızı çiçekleri görülür tadı ekşimsidir, ham olduğunu renginden veya tadından anlamak mümkündür.

menengic-agaci

Olgunlaşınca rengi mavi ve yeşile dönüşür. Yağlı olmakla birlikte antep fıstığını andıran bir tadı vardır. Tohumlar eylül-ekim aylarına doğru olgunlaşmaktadır.

Menengiç tohum ve çelikle üretilir ve çoğaltılır. Normal şartlarda budama gerektirmeyen bir ağaçtır. Ancak şekillendirme ve bakım amacıyla erkenden ilk baharda yapılmalıdır. Türkiye’nin Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde dağlık kırsal kesimlerinde ekimi yapılmadan ekolojik olarak yetişir.Ülkemizin doğal bitkisi örtüsünün bir parçası olan ağaç türlerindendir.

Menengiç Ağacının Faydaları

Güneydoğu Anadolu’da özellikle’de Gaziantep civarında yamaç alanlarda kendiliğinden yetişir. Menengiç sağlığa’da oldukça faydalı bir bitkidir.Başlıca faydalarını aşağıda maddelendirdiğim şekilde size anlatacağım.

  • Özellikle akciğer iltihaplarını temizler,
  • Balgama karşı iyi bir ilaçtır, cinsel gücü arttırıcı bir etkiye sahiptir.
  • Bitkinin faydalarından biri de ses tellerine iyi gelmektedir.
  • Saçlara canlılık kazandırır, daha güçlü ve gür çıkmasını sağlar.
  • Kandaki kolesterolü düşürerek damar sertleşmesini ve kalp rahatsızlıklarını önler.
  • Aynı zamanda kokulu bir bitki olan menengiçin faydalarından biri de ağız kokularını gidermesidir.
  • Meyveleri çerez ve böreklerde iç malzemesi olarak kullanıldığı gibi kahvesi de ünlüdür.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır ?

Menengiç kahvesi için gerekli malzemeler (1 kişilik)

menengic-kahvesi

  • 1 kahve fincanı süt
  • 1 çay kaşığının ucuyla kahve
  • arzuya ve ağız tadına göre şeker, eğer büyük çay fincanı kullanırsanız 1 çay kaşığı kahve kullanınız.

Yapılışına gelince aynı sütlü kahve yapar gibi sütü cezveye alıyoruz kahveyi ve şekeri ekliyoruz karıştırarak pişiriyoruz. Pişen kahveyi fincana koyarak servis yapıyoruz.

Not: Kahve kavanozunu açtığınızda üstte sıvı ve yağlı bir kısım göreceksiniz alt kısımda daha sert telve şeklinde tortulu bir kısım mevcut karıştırırsanız iyi olur.

125 defa okundu

Leave a Reply