Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 18 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Mera Hindiciliği nasıl yapılır püf noktaları nelerdir.

Mera Hindiciliği nasıl yapılır püf noktaları nelerdir.

Günümüzde Dünya nüfusu hızla artmakta bunun sonucunda et ihtiyacı da hızla artmaktadır. Ülkemizde de durum farklı değildir, kırmızı etin ekonomik olarak pahalı olması tüketiciyi beyaz et tüketimine yönlendirmiştir. Hindi eti ülkemizde et ihtiyacını karşılamada önemli bir alternatif olarak yerini almıştır. Türkiyede hindi yetiştiriciliğini devlet kurumları üslenmiştir fakat son yıllarda özel sektörde hindi yetiştiriciliğine önemli yatırımlar yapmıştır. Hindilerin diğer kanatlı hayvanlara göre pek çok avantajının olması gelişmiş ülkelerin bu alternatif et kaynağına büyük yatırımlar yapmasını sağlamıştır. Hindiler diğer kanatlı hayvanların tüketemeyeceği gıdaları tüketebilir bu sayede eti daha ucuza maledilir. 1,5 ila 2 aylık olduktan sonra meraya çıkartılabilir her türlü ot ve böcekle beslenebilirler. Kanatlı etinin en kaliteli kısmı olan göğüs ve but kısmındaki et miktarı diğer kanatlı hayvanlardan daha fazladır ayrıca hindi kanatlı hayvan cinsleri içerisinde yemi ete çevirme yönünde birinci sırada yer almaktadır. Eti gayet lezzetli olup kolestrol oranıda oldukça düşüktür. Hindi önümüzdeki yıllarda gerek etinin kalitesi gerekse ucuzluk bakımından kırımızı ete alternatif olması kesin gözüyle bakılmaktadır.

Dünyada 5 grup hindi ırkı bulunmaktadır.

Bunlar sırasıyla; bronz hindi, beyaz hindi, siyah hindi,sarı hindi ve hibrit ırklardır.

Ülkemizde mera hindiciliği Amerikan broz hindi ırklarıyla yapılmaktadır. Bu türün anavatanı Amerikadır. En büyük özelliği göğüs kısmının daha geniş olmasıdır. 6 ayın sonunda erkeklerde 11-12 kg, dişilerde ise 8-9 kg canlı ağırlığa ulaşırlar.

Mera hindiciliği besiye alınan hindilere göre daha ucuz ve daha kolaydır. Hindilerin 2 ay sonunda meraya salınması hem maddi bakımdan hemde insan gücü bakımından tasarruf edilmesini sağlar. Et kalitesi bakımından da hem daha kolay alıcı bulur hemde eti daha lezzetlidir.

Mera hindiciliğinde kümes dönemi çok önemlidir. Bunun nedeni kümes hayvanları içerisinde en hasas olanları hindidir. Palaz döneminde kümesin ısıtılması ve aydılatılması çok dikkatle yapılmalıdır. Kümes sıcaklığı 35 °C den başlamalı, her hafta 1°C düşürülmelidir. Havalandırma ceryan yapmayacak şekilde oluşturulmalı palazlar büyüdükçe yerleri genişletilmelidir. Ayrıca kümes iyi denzenfekte edilmelidir.

Palazların haftalara göre yemlik ve suluk ebatları şu şekilde olmalıdır;

Büyüklük Yemlik uzunluğu Suluk Uzunluğu
1-2 Hafta 5 cm 1 cm
3-4 Hafta 8 cm 2 cm
5-6 Hafta   10 cm 3 cm
6-12 Hafta  12 cm 4 cm
17-24 Hafta   15 cm 5 cm

 

Kümes te altlıklar iyi ayarlanmalı kümes tabanının kuru kalması sağlanmalıdır. Bu durum için iri kıyılmış talaş önerilmektedir iri kıyılmış talaş daha uzun kuru kalmaktadır. Islaklık durumunda taban yeniden kuru metaryaller sayesinde (talaş vb.) yeniden kuru kalması sağlanmalıdır. Kümes aydınlatması  en az 60 watlık bir ampul 15 m2 alanı aydınlatacak şekilde ayarlanmalıdır. Kümeste tek bölmede en fazla 100-150 adet arası palaz bulundurulmalı bu sayı fazla olması durumunda yeni bölmeler açılarak yoğunluk azaltılmalıdır. Aksi durumda yığılmalar olmakta toplu ölümlere yol açmaktadır. İlk aşamada palazların suyuna mutlaka 3-5 gün civarında az miktarda toz şeker karıştırılmalı ilerleyen günlerde suda eriyen vitamin ve yağ takviyeleride yapılmalıdır. Palazlar meraya çıkmadan ilk bakımları ne kadar kuvvetli olursa mera döneminde alacakları verimde okadar kuvvetli olur.

Hindiler 2 aylık olduktan sonra meraya çıkartılmaya başlanmalı mera ne kadar verimli olursa olsun mutlaka akşamları kümeste yem takviyesi yapılmalıdır. Merada gölgelik yoksa mutlaka suni gölgelikler kurulmalı hayvanların dinlenmeleri sağlanmalıdır. Kesimden 15-20 önce hindiler kapalı bir yere alınmalı kesif yem yada kırdırılmış mısırla beslenmelidir. Bu işlem kesim esnasında hindi etinin kalitesini arttırır etin sarımtırak beyaz bir hal almasını sağlar.

Hindilere uygulanacak örnek aşı programı

1. gün new castle h.b.1 ( suya karıştırılır)

7. gün s.h.s ( suya karıştırılır)

14. gün newcastle lasota (suya karıştırılır)

6. hafta çiçek aşısı (deri altına yapılır)

8 hafta s.h.s. (suya karıştırılır)

10. hafta newcastle lasota ( suya karıştırılır)

bu aşılar 1000 er dozluktur ve mutlaka yapılması gerekir.

Hindi palazları çok hassastır düzensiz ısı yüzünden çok çabuk ishal olabilirler. Palaz döneminde bakım ne kadar kuvvetli yapılırsa hindinin ileride alacağı verimde okadar güçlü olur. Aşıların ve yapılması gerekenlerin hastalık görülmeden önlem amaçlı yapılması hastalıklarında önüne geçecek verimli bir yetiştirme dönemi geçirmenizi sağlayacaktır.

hayvanborsasi.net

92 defa okundu

Leave a Reply