Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 18 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Mercimek Fiyatları 3 Kat Arttı

Mercimek Fiyatları 3 Kat Arttı

Mercimek tam bir vitamin ve besin deposu diyebiliriz çünkü insan sağlığına da bir o kadar faydası var örneğin kötü koleksiyonu düşürüp kalp krizi riskini en aza indiriyor. Evet, bu kadar yararı var ancak bugünlerde tek zararı vatandaşın cebine oldu çünkü son üç ayı ele alacak olursak mercimeğin fiyatı arttıkça arttı.

Mercimeğin kilosu son üç ay içerisinde yaklaşık olarak 8 tl kadar yükseldi. Fiyatı neredeyse 3 kat arttı. Bu da doğal olarak mercimeğin son dönemlerde çok fazla yenilmemesi gibi bir sonucu da ortaya çıkarmış durumda.

 

ZAM ARALIĞI

Eylül: 2,5 – 3 TL

Aralık: 7,5 – 8 TL

Üstelik eylül ayında mercimek hasadı vardı yani buna istinaden fiyatının daha çok aşağıya doğru düşmesi bekleniyordu. Kışın insanın içini ısıtan mercimek şu sıralar fiyatıyla cep yakıyor.

İddiaya göre stokçular yine iş başında. Kış mevsimi mercimeğin en çok tüketildiği ay bu nedenle de piyasaya verilmeyerek mercimeğin fiyatını yükseltip fiyat artınca da ellerindeki yüksek fiyattan piyasaya sürüyorlar. Toptancılar ise yükselişin aralık ayında daha da yukarı doğru çıkıp 9 – 10 TL bulacağını söylüyorlar. Şimdi ise tüketicilerin kış döneminde mercimek yemeye ara vererek bir süreliğine uzak durması bekleniyor ancak bu konuda gözler gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının önlem olarak alacağı tedbirler ya da bu konuda yapabileceklerine çevrildi.

 

47 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply