Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Meyve Seyreltilmesi Nasıl Yapılır?

Meyve Seyreltilmesi Nasıl Yapılır?

Meyvecilikte meyve kalitesini artırıcı unsurların başında gübreleme sulama budama ve meyve seyreltmesi gibi kültürel işlemler gelmektedir. Sert ve yumuşak çekirdekli meyve yetiştiriciliğinde önemli işlemlerden biride meyve seyreltmesidir. Kayısı,şeftali, nekterin, erik, yenidünya,kivi, elma ve armut gibi meyve ağaçlarında çeşitlere göre değişmekle birlikte genellikle meyve tutumu çok fazladır.Dolayısıyla bu meyveler olgunluğa kadar ağaçta kalırsa irileşmez ve kalite özellikleri düşük meyveler oluşturur.

Meyve seyreltmesi meyve iriliğinin artırılması, renk ve tat gibi özelliklerin iyileştirilmesi her yıl düzenli ürün alınması kısmen de olsa erkencilik sağlanması meyve yükünden ötürü dal kırılmalarının önlenmesi ağaçların kuvvetli gelişmesi meyvelerin dal ve ağaç üzerinde iyi bir şekilde dağılması hastalıklar ya da böcekler tarafından zararlanan meyve miktartının azaltılması derin ve boylama giderlerinin azaltılması meyvelerin muhafaza süresinin uzatılması ve en önemlisi meyve ağacının ömrünün uzun olması açısından oldukça ama oldukça önemli bir uygulamadır. Meyve iriliği sofralık çeşitlerde son derece önemli bir kalite faktörüdür bu nedenle meyve seyreltmesi daha çok sofralık çeşitlerde yapılır. Meyve seyreltmesi yapılmayan ağaçlarda çok sayıda ancak irilik bakımından çok küçük meyveler meydana gelir.

Meyvelerin renklenmeleri ve aromaları homojen olmaz ağaçlar her yıl düzenli ürünler vermez. Meyvelerin derin olgunluğu kısmen de olsa gecikebilir aşırı meyve yükünden dolayı dal kırılmaları artar ağaçların irileşmesi zayıflar ve geriler. Hastalık ve zararlı artışı nedeniyle büyük kayıplar yaşanır. Meyvelerin verimi zorlaşır ve sonuç itibariyle kalitesi ve pazar değeri düşük meyveler oluşarak üretimde istenen karlılık gerçekleşmez

42 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply