Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 12 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Meyvelerde Mumya (Monilya) Hastalığı

Meyvelerde Mumya (Monilya) Hastalığı

Meyvelerde mumya hastalığı tamamen iki farklı normda meydana gelmektedir. Bunlar çiçek enfeksiyonu olarak isimlendirilmektedir. Bu hastalığın oluşmasına ise 3 tür neden olmaktadır. Fungus yani mantar şeklinde  birbirine asılı olan limon biçimindeki konidilerine göre Monilia olarak isimlendirilmektedir. Hastalık etmenin taksonomik kategoride ki yeri ise aşağıdaki gibi olmaktadır.

Domain: Eukaryota, kingdon: fungi, phylum: ascomycota, class: leotiomycotina, subclass: leotiomycetidae, order: helotiales, family: sclerotiniazeae, genus: monilinia, species: monilinia fructigena, monilinia laxa, monilinia linhartiana.

  • Monilinia fructigena: yumuşak çekirdekli meyvelerde monilya,
  • Monilinia laxa: sert çekirdekli meyvelerde monilya,
  • Monilinia linhartiana: ayva monilyası

Eşeysiz dönemleri monilia olarak bilinmektedir. Monilia hastalıkları her iki formda da oldukça tehlikeli ve etkileri oldukça büyüktür. Monilia hastalıkları her iki formda da çok tehlikelidir. Monilia, çiçek enfeksiyonları için özellikle vişne ve kayısılar oldukça duyarlıdır. Meyve enfeksiyonları ise belirli elma, armut çeşitleri, şeftali ve büyük meyvesi olan eriklerde görülmektedir.

Çiçek Enfeksiyonu Oluşumu Nasıldır?

Bulaşma çiçeklenmeden önce, çiçeklenme esnasında yahut çiçek oluştuktan çok kısa bir süre sonra çiçeklerin organlarında meydana gelmektedir. Yalnız açan çiçeklerde enfekte meydana gelir. Fungus yani mantar bitkiye yumurtalık tepeciğinden erkek organları için ise çiçek yapraklarından girmektedir. Çiçek sap yolu ile dala geçmekte ve dal içinde ilerleme kaydederek direkt olarak enfekte edilmeyen çiçekleri hastalandırmaktadır.

 

Hasta çiçek sararır ve birkaç gün içinde kahverengileşip kururlar. Ölen çiçekler dökülmezler ve uzun bir süre dallarında asılı kalırlar. Halk arasında ise mumya hastalığı denilmesinin nedeni de bu olmaktadır. Hastalanan dallar kurur ve bu dalların kabuğunun kaldırılması ile odun kısmının kahverengileştiği görülmektedir. Uygun hava koşullarında ise çiçeklenme sonrası konidiler ağaçlara ulaşacak olur ise çok genç meyveleri enfekte edebilmektedir. Bu tip meyveleri ise daha sonradan siyahlaşmış yani mumyalanmış olarak dallarda görmek de olasılar arasındadır.

Çiçeklenme süreleri dallarda oluşacak kurumalar için kritik zamanı oluşturmaktadır. Eğer ağaçlar çiçeklenme periyotlarını sağlam olarak geçirebilirler ise artık ağaç için hastalanma sorunu ortadan kalktı demektir. Bu aşamadan sonra ise ancak olgun meyveler hastalanmaktadır. Bu da meyvelerin yağışlı havalarda yumuşaması sonucunda meyveler üzerinde ince çatlaklar meydana geldikleri takdirde olmaktadır.

Enfeksiyon olabilmesi için ise çiçeklenme zamanında yağışların bolca olması gerekmektedir. Soğuk ve yağışlı havalar çiçeklenme periyotlarını uzatarak ağaçları hastalık etmenine karşı uzun bir süre açık halde bırakırlar. Ayrıca yağmurlar ile doğal şekilde yumurtalık tepeciği üzerinde var olan enfeksiyonu önleyici maddelerin yıkanması ya da bitki dokusunun su oranını artırarak bunların etkilerini azaltması söz konusu olabilir. Çiçeklerin ölümünden kısa bir süre sonra üzerlerinde oluşan konidiler çiçeklenmenin yavaş olduğu noktalarda yeni açan çiçekleri enfekte ederler.

Mücadele Nasıl Olmalıdır?

Çiçek enfeksiyonu ile mücadele halinde iken hasta dalarlın budanması büyük önem taşımaktadır. Şayet budamak için gerekli alet edevatlarınız yok ise satılık tarım makineleri edinebilir ve budama işlemlerini bu şekilde kolaylık ile yapabilirsiniz. İlkbahar üzerinde konidiler oluşacak dalları hastalık sınırının yaklaşık 20-25 santim altında kesmek gerekmektedir. Yüksek taçların oluştuğu çeşitlerde ise hastalığı kontrol edebilmek için tek seçenek ilaçlamadır. İlk ilaçlama da tomurcuklar patlamak üzere iken bu sırada oluşacak konidium yataklarını öldürmek amacı ile ikinci ilaçlama çiçeklerin yaklaşık %6-10 açıldığı devrede, üçüncü ilaçlama ise azami çiçeklenme devresinde yapılmalıdır. Sizlerde bu mumya hastalığı ile mücadele edebilmek için yazılanları dikkatli bir şekilde uygulamalısınız.

109 defa okundu

Leave a Reply