Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Mikro Kredi Nasıl Kullanılır?

Mikro Kredi Nasıl Kullanılır?

Türkiye’ de daha önce belirttiğimiz gibi TGMP tabanlı bir mikro kredi modeli uygulanmaktadır. Eğer ki mikro kredi uygulamasından faydalanmak istiyorsanız o zaman yapmanız gereken şey yalnızca beş kişiden oluşan bir ekip kurmanız gerekir. Bu şekilde bir grup olmasının amacı ise sorumluluk sahibi olunmasına dayanmaktadır. Kredi 5 kişiye sağlanır ve üyelerden bir tanesi kredisini ödemediğinde diğer üyelerin kalan tutarı paylaşması istenir bu sayede ödenecek olan miktar tam olarak tahsil edilir. Eğer ki bu krediden yararlanmak istiyorsanız etrafınız da ki komşularınızdan ya da sevdiğiniz güvendiğiniz arkadaşlarınızdan oluşan bir grupla kredi sistemine dâhil olabilirsiniz. Ancak grubunuzda aynı anda olmaması gereken kişiler vardır bunlar ise Anneler-kızlar, kardeşler, hala-teyze, yeğenler, gelin görümceler olmaktadır. Bu kişiler aynı grup talebinde bulunamazlar.

Mikro Kredi Alabilmek Koşulları

  • TGMP personeline işletme fikrini anlatmalıdır.
  • İşi için gerekli kredi miktarını belirleyerek TGMP personeline belirtmelidir.
  • Kurduğu beş kişilik grubuyla 3 günlük eğitime tabii tutulacak ve kredi geri ödeme sistemi hakkında bilgilendirilecektir.
  • Yapılacak törenle talep ettiği kredi miktarını almaktadır.

Mikro Kredinin Sağladığı Fayda Nedir?

Mikro Kredi öncelikle 1.000 TL gibi düşük miktarlarda kredi verir. Bu size çok düşük bir miktar olarak gelebilir. fakat buradaki amaç sizi ticarete ve girişimciliğe alıştırmak ve para kazanma yöntemlerini öğretmektir. İlk adımı eğer başarı ile tamamlarsanız ki bu ülkemizde neredeyse 0 oranındadır, bir daha ki adımlarda daha yüksek miktarlarda kredi kullanarak işinizi geliştirebilirsiniz. Mikro Kredi sistemini kullanan kadınların nereyse tamamı borçlarını zamanında ve tam olarak ödemiştir. Bu durumda kadınların borçlarına daha sadık olduğunu göstermektedir.

22 defa okundu

Leave a Reply