Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Organik Tarım Ekonomisi

Organik Tarım Ekonomisi

Geçen seneki verilere bakacak olursak dünya genelinde uluslararası organik tarım hareketleri federasyonunun bildirdiği rakamlara göre toplam ciro 65 milyar dolar civarında Türkiye genelinde ise bu rakam 500 milyon dolar civarında bu 500 milyon doların 350 milyon doları ihracat 150 milyon doları ise iç pazarın. Türkiye’de üretilen organik tarım, arazilerinin % 2’sinde üretilen ürünün toplam rakamıdır.

İhracatta Türkiye Pazarı Olarak Neredeyiz?

Dünyanın en büyük organik üreticileri Hindistan, Uganda, Meksika, Tanzanya, Etiyopya ve Türkiye’dir. Yani ülkemiz organik tarımda önemli bir noktadadır. Ama bu ülkeleri gördüğümüzde hepsinin aslında gelişmekte olan ülkeler olduğunu da görebiliriz. Organik ürünlerin en çok kullanıldığı ülkeler ise Amerika, Fransa, İsviçre, Danimarka ve Lüksemburg şimdi demek ki buradan şunu anlıyoruz evet ihracatımız artıyor ama iç tüketimde oldukça zayıfız burada şöyle bir rakam ortaya çıkıyor. Türkiye’deki tarım alanlarının % 2′ sinde organik tarım yapıyoruz hâlbuki Avrupa’ da bugün % 6’larda dünyada ise % 1 dolayısıyla organik tarım için % 2 çok küçük bir rakam biz bunu daha yukarılara yani % 50’lere taşımış olsak o zaman hem ihracatımızda artış hem de bizim iç pazardaki alımımız daha yüksek olacaktır.

Dünya nüfusu her geçen gün büyümeye devam ediyor bu nüfusu beslemek içinde dünya’ da muazzam bir yapılaşma var tarım dünya’ daki en büyük endüstri dünyanın beslemesi gereken 7,5 milyar insanı var ve bunun çok önemli bir bölümü de açlık sınırının altında yaşıyor. Dolayısıyla bir konvansiyonel üretimi tetikleyen gerçek var. Bu gerçek önü alınamaz bir şekilde koşulsuz ilerliyor. Buda doğal olarak içerisinde organik gıda olmayan ürünlerin hızlı bir şekilde artmasına neden oluyor. Hal bu şekilde olunca da organik tarım pahalı bir süreç olduğunda Türkiye bu noktada geride kalmış bulunuyor.

44 defa okundu

Leave a Reply