Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 11 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Patates Yetiştiriciliği Hakkında Bilmedikleriniz

Patates Yetiştiriciliği Hakkında Bilmedikleriniz

Patates orijini Ülkemizde olmayan nadir bitkiler arasında yer almaktadır. Güney Amerika’nın And Dağlarından gelen bu patates dünyamızın en önemli sorunları arasında olan açlık problemine cevap olabilecek bitkilerin başında geldiğinden oldukça değerlidir. Patates ülkemize yaklaşık 150 yıl kadar önce gelmiş bir bitkidir. Bugün ise yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetiştirilebilmekte olan bir bitkidir.

Patates Bitkisinin Ekolojik İstekleri Nelerdir?

Her bitki kendi tarzına göre farklı isteklerde bulunmaktadır. Patateste ekolojik yani toprak ve iklim, yağış ve nem konusunda farklı istekler talep etmektedir. Şimdi bunlardan kısaca bahsedelim.

  • Sıcaklık: Patates ılıman ve serin iklim bitkisi olmaktadır. Patates yetişme mevsimi boyunca ortalama olarak 15-18 derece bir sıcaklık istemektedir. Dikim için ise toprakta +8 derecelik sıcaklık istemekte, +8 derecenin edinilemediği durumlarda ise dikimi geciktirmek zararlı olmaktadır.
  • Yağış ve nem: Kuraklığa karşı patates bitkisi pek çok bitkiye nazaran daha az dayanıklıdır. Yetişme mevsiminde dağılmış 300-450mm’lik yağış veya buna eşdeğer sulama gerektirir.,
  • Işık yoğunluğu: Yüksek yaylalar ışık yoğunluğunun ovalara kıyas ile daha fazla olduğu yerlerdendir. Fakat ülkemizin coğrafi konumundan dolayı ışık yoğunluğu genellikle sorun olmanın dışına çıkmıştır.
  • Gün uzunluğu: Patates için günde 12 saat veya üzeri uzun gün, 10 saat ile aşağısı ise kısa gün olarak kabul edilmektedir.

Patates Yetiştirme Tekniği ve Kültürel İşlemler

Patates bir çapa bitkisi olduğundan dolayı ekim nöbeti içinde önemli bir yeri vardır. Özellikle hafif yapılı topraklarda ekim nöbetine sokulabilecek en iyi bitkilerden bir tanesidir. Patates kendisinden sonra ekilecek olan bitkilere temiz ve havalanmış bir toprak bırakmaktadır.

Dikim Nasıl Yapılmaktadır?

Patates toprak altı organları için yeterli oksijeni ve nemi sağlayan, aşırı su tutmayan ve iyi yapılı hatta gevşek ve keseksiz bir tohum yatağı istemektedir. Tohum yatağı hazırlığı patatesin istediği şekilde yapılmalıdır. Tohumluk kalitesine gelecek olur isek; patates tarımında verimi belirleyen ana etkenlerden bir tanesi de kullanılan tohumun kalitesidir. Tohumluk kalitesi ile anlatılmak istenen şey esas olarak çeşit, sağlık durumu ile fizyolojik yaş ve filiz gelişimi gibi verimi doğrudan etkileyen özelliklerdir.

Dikim yapılacak çeşidin seçilmesi ise; yetiştirici nasıl bir ürün elde etmek istiyorsa önceden karar vermelidir. Üretim amacını önceden belirlemesi gereken yetiştirici patateslerde yetişme süreleri farklılık gösterdiğinden turfanda ya da normal patates yetiştirme gayesine göre uygun çeşit seçimini yapmalıdır.

Bakım Nasıl Yapılmaktadır?

Toprakta gelişmekte olan patates bitkileri yaklaşık olarak 15-20 m yüksekliğe ulaştığı takdirde makine ve çapa ile sırt oluşturarak bitkilerin dipleri toprak ile doldurulur. Buna boğaz doldurma denilmektedir. Şayet boğaz doldurma için ihtiyaç duyduğunuz alet ve edevatlar yok ise satılık tarım makineleri edinerek bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Peki yabancı ot kontrolü neye göre yapılmalıdır? Bulunması arzu edilmeyen yerde yetişiyor olan bitkiler yabancı ot olarak tanımlanırlar. Patates tarımında yabancı otlar ile mücadele de kültürel önlemler ile kimyasal maddelerden destek alınılmaktadır. Kültürel etmenler nelerdir? Toprağın işlenmesi, yabancı otların biçilmesi ve ekim nöbeti uygulanması önemli kültürel önlemler arasında yer almaktadır. Kimyasal mücadele genellikle tek yıllık yabancı otlara karşı etkilidir. Çok yıllık yabancı otların kontrolü kimyasal mücadele ile oldukça zor olmaktadır. Sizlerde sağlıklı bir üretim yapmak istiyorsanız patateslerinizi ekmeden önce gerekli bakımları yapmalı eksik olan edevatlarınızı temin etmelisiniz. Verimli topraklarda üretiminize devam etmeniz dileği ile.

75 defa okundu

Leave a Reply