Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 10 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Patlamaya Neden Olmayan Gübre Geliştirildi

Patlamaya Neden Olmayan Gübre Geliştirildi

Türkiye’de gübre üretimi yapan tesislerden biri olarak patlayıcılık etkenini ortadan kesin olarak kaldırmak için çalışma yürüttüklerini dile getiren Yüksel, “Ar-Ge ekibimiz hummalı bir çalışma içerisindedir. Laboratuar testlerimizi gerçekleştiriyoruz. Ortaya çok iyi sonuçlar çıktığını düşünüyoruz. Patlama oranı sıfır olan yeni bir ürün geliştirdik. Azot oranı yüzde 20’lere kadar çekilmiş bir ürün geliştirdik. İçerisindeki diğer katkı maddeleri ile birlikte patlama olayı tamamen ortadan kaldırılmıştır. Çiftçimiz eskiden amonyum nitratlı gübreden 1 ton kullanıyorsa, yeni ürünümüzden yaklaşık 2 ton kullanarak aynı maliyete üretim yapabilecekler.

Çiftçi cebinden fazla para çıkmadan amonyum nitrat ve kalsiyum nitrat türevini tekrar toprağa verebilecektir. Ancak bu yeni ürünümüzün bakanlık tarafından onaylanması gerekiyor. Bakanlıktan bu konuya dair çok acil destek ve çözüm bekliyoruz. Bakanlık onayladıktan sonra bu ürünlerin 15-20 gün içerisinde pamuğa verilmesi gerekiyor. Eğer önerimiz destek görmez ve onaylanmazsa maalesef yerine konabilecek bir alternatif ürün yok. Mutlaka amonyum nitratın yerine onun türevleri olan hem amonyum hem de nitrat azotu içeren ürünler koymak zorundayız. Bu gerçekleşmediği takdirde çiftçimiz ve sanayicimiz çıkmaza girecektir. Fabrikalar kapanmaya kadar gidecektir” şeklinde konuştu.

Gemlik’teki fabrikada günlük bin 800 ton yüzde 26 azot içeren can gübresi üretildiğini anlatan Gemlik Gübre Sanayi Üretim Müdürü Gökşen Toprak, “Bakanlığın aldığı karar sonucunda satış ve sevkıyat yasaklandığından dolayı fabrikamız Pazartesi gününden itibaren üretime ara verecek. Bunun sonucunda yaklaşık bin işçimizi ücretsiz izne çıkarmak zorunda kalacağız. Ürettiğimiz gübre patlayıcı özelliği olmayan can gübresi olmasına rağmen bu karar üzücüdür. İçerisinde yüzde 25 kalsiyum karbonat içeren amonyum nitrat çözeltisi vardır. Patlayıcı sınıfında değildir” dedi.

Çiftçiler için muadil bir ürün ürettiklerinin müjdesini veren Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Yıldırım, “Bugün itibari ile bakanlığımız ve çiftçilerimize müjdeli haberi vermek istiyorum. Gübre olarak patlatılması mümkün olmayan 21 oranındaki azot ile yeni ürünümüzü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın onayına sunacağız. Onaylanması halinde çiftçilerimizin mağduriyetini derhal ortadan kaldıracağız. Tarım bir ülkenin her şeyi demektir. Tarım olmazsa ekonominin çarkları dönmez. Konuyla ilgili bakanlığımızdan çok acil destek bekliyoruz. Aksi takdirde fabrikamızı kapatmak durumunda kalacağız” şeklinde konuştu.

22 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply