Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 9 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Patlıcangillerde Külleme Nedir?

Patlıcangillerde Külleme Nedir?

Bu mantarı hastalık domates biber ve patlıcan bitkilerinde görülür. Mantar kışı bitki artığı yapraklarının üzerinde geçirir. Seranın içerisinde % 50 -70 oranında nem ve hava sıcaklığı 20 ile 25 dereceyi bulduğunda seradaki hava akımı ve rüzgar yoluyla çevreye yayılır. Hastalık domates bitkisinde alt yapraklardan yukarı kısımlara doğru yayılır. İlk belirtileri yapraklarda görülen yuvarlağımsı beyaz lekelerdir.Daha sonra bu lekeler sarımsı kahverengi renge döner daha sonra birleşerek bütün yaprağı yaprak sapını ve gövdeyi kaplar. Mevsim ilerledikçe sararma ve kahverengileşme artar. Hastalığın daha da ilerlemesiyle yapraklar pörsür aşağıya doğru sarkar ve kurumalar meydana gelir. Böylece büyük ölçüde ürün kaybı meydana gelir. Hastalıkla mücadelede en etkin kontrol yöntemi yine hasattan sonra serada kalan bitki artıklarının seradan çıkarılması ve yakılması şeklindedir. Ayrıca bitkiler seradayken hastalık genellikle alt yapraklarda yoğunlaştığından dolayı yaprakların toplanması da uygun olacaktır.

Bitkilerde hastalığın ilk belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanmalıdır. Hastalığın durumuna göre ilaç etiketin belirttiği şekilde tekrarlanabilir.

DOMATES MİLDİYÖSÜ

Çiğ oluşan seralarda domates bitkisinde zarar yapan önemli bir hastalıktır mantar kışı çürüyen bitkiler üzerinde geçirir. Uygun sıcaklık ve nem koşullarında gelişerek bitkiye bulaşır. Rüzgar ve böceklerin yardımıyla kısa sürede çevredeki diğer bitkilere yayılır bu hastalığın salgın hale gelmesinde sera içerisindeki sıcaklık ve nemin belli bir düzeye ulaşması ve bir süre devam etmesi önemli rol oynar genellikle 19 ila 22 derece de oransal nemin % 80′ inin üzerinde bulunmasıyla gerçekleşir. Yine bu koşullarda bitkinin yaprakları üzerinde su damlacıklarının bulunması gerekir.

60 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply