Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Pırasa Hasadı Nasıl Yapılır?

Pırasa Hasadı Nasıl Yapılır?

Pırasanın yetiştirme dönemi genel itibariyle temmuz ile eylül ayları arasında fide halinde dikilmesi ile başlar. Erken ekilişlerde 2-3 ayda hasat olgunluğuna gelen pırasalar orta dönem yani ağustos dikimlerinde yaklaşık olarak 5 ayda Eylül ayındaki geç dikimlerde ise 6-7 ayda hasat olgunluğuna ulaşırlar. Pırasanın hasat olgunluğuna ulaştığını anlamak için tarlanın geneline bakılır tarla genelinde pırasaların % 80′ i yenilebilir dediğimiz aks kısmının 40-60 cm büyüklüğe ulaştığında hasat işlemi başlatılır.

Hasat olgunluğuna gelmiş pırasalarda gövde çapı 2,5 – 3 cm’ nin altında olmamalıdır. Gövde çapı 2,5–3 cm altında olan pırasaların pazar değerleri oldukça düşüktü. Pırasa hasadı yapılacak bir arazinin toprağı çok sert ve kuru olmamalıdır. Toprak yeterli miktarı nemli ve yumuşak kıvamda olmalıdır. Toprak çok kuru ise sökümün kolay bir şekilde gerçekleşmesi için hasat öncesinde bir sulama yapılabilir. Eğer sulama imkanı yoksa pırasayı zedelemeyecek şekilde toprak 3–4 cm derinliğinden kürekle bellenerek sökümün kolayca yapılması sağlanabilir. Hasat kış aylarına geldiğinden kıra, çiğ ve don olaylarıyla sık, sık karşılaşılabilir bu durumda olumsuz koşulların geçmesi beklenmelidir ve hasat yapılmamalıdır. Aksi takdir de üründe ciddi zararlanmalar meydana gelir ve pazar değeri düşer. Pırasayı hasat ederken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri pırasanın sökülme esnasında baş kısmının toprağa en yakın kısmından tutularak çıkarılmasıdır. Diğer bir önemli nokta ise pırasaların sökümünün mutlaka tek, tek yapılmasıdır. Bir seferde bir kaç bitki aynı anda tutulup çekilmemelidir. Bu şekilde bir söküm pırasanın kaliteli önemli kısmının ezilmesine neden olabilir.

Hasat edilen pırasaların kökleri 1-2 cm bırakılarak kesilmelidir. Fazla derin kesim yapılmamalıdır yani mantar kısmı bırakılacak şekilde yapılan bir kesim uygun olacaktır. Ayıtlarken de dış yaşlı yapraklar soyulmalı ve üst taraftaki sarı yapraklar mutlaka kopartılmalıdır. İç pazara gidecek pırasaların kör kesimi yapılır ve demetlendikten sonra pazara sunulur. Eğer köküyle birlikte isteniyorsa kökler güzelce yıkanır veya yapraklarından arındırılmış bir şekilde temiz demetler halinde tüketiciye sunulur. İhracata yönelik üretimlerde ise yine kök kesimi yapılmış yaşlı ve sararmış yaprakları kopartılmış pırasalar kasalanarak uygun koşullardaki depolarda 2–3 ay saklanabilir.

60 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply