Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Portakal Nasıl Yetiştirilir?

Portakal Nasıl Yetiştirilir?

Portakal Akdeniz bölgesine ait bir meyvedir. Adana’nın sıcak ikliminde yetişen portakalın vitamin deposu olduğunu çoğumuz bilmekteyiz. Kışın tüketimi fazlalaşmaktadır. içerisinde bulunan c vitamini sayesinde grip gibi hastalıklardan korur.

Portakal ağacı dikimi yapılacağı toprağın havadar ve su geçirme özelliğine sahip olması gerekir.Portakal ağacı dikimi yapılırken sıcaklık ve aydınlık gibi faktörlerin nasıl olacağını aşağıdaki yazımda sizlere anlatacağım.

Sıcaklık Aydınlık

aydınlık

Portakal ağacı daha çok ılıman iklimi sever. Soğuk yerlerde saksı içerisinde yetiştirmek daha mantıklı olacaktır. Bundan dolayı soğuk havalarda ılık olan alanlarımıza taşıma imkanımız olur. Yerinin aydınlık olmasına dikkat edin. Portakal ağacı rahatına düşkün olup geniş bir alan ister. Tarlalarımızda bu alanı elde etmek için satılık traktör gibi araçlardan yardım alabiliriz.

Toprağa dikmeden önce hayvan gübresi katmayı unutmayınız. Düzenli olarak sulandığında nemi seven bir bitki olduğu için o durumdan Şikayetçi olmayıp daha verimli olacağını göreceksinizdir.

Şimdi size bazı portakal çeşitlerini maddeler halinde yazacağım.

Portakal Çeşitleri

portakal çeşit

  • Valensiya portakal
  • Hamlin portakal
  • Washington portakal
  • Yafa portakal
  • Göbekli portakal
  • Malta portakal
  • Kan portakalı
  • Şeker portakalı

Şimdi de size portakal ağacının nasıl ekileceği hakkında bilgi vereceğim.

Portakal Ağacı Nasıl Ekilir?

nasıl ekilir

Portakal fidesi eylül ve ekim ayında yağmurdan yararlanılması amacıyla ekilir.  Fakat portakal ağacının ekilme mevsimi yokturdur. Herhangi bir mevsimde ekilir. Portakal fidesi elde etmek için daha önceden budanmış bir portakalın dalını suya koyup kök verene kadar beklettikten sonra fidenizi  dikebilirsiniz. Portakal toprağının ağırlığının az olması gerekir.

Portakal Ağacı Ne Zaman Sulanır?

Su gereksinimi her bitki için önemlidir. Portakal ağacı da suyu çok sever az sulanmış portakal ağacının toprağa tutulması neredeyse imkansızdır. Bundan dolayı ne kadar su verilirse o kadar çok meyve verip gelişir.

Portakal Ağacı Nasıl Budanır?

 

nasıl budanır

Portakal ağır bir meyve olduğundan ağaç dalları zarar görüp kırılır. Az ışık alan portakal kaliteli yetişmez. Bundan dolayı ağaç dallarında kırılmış yıpranmış dallar budanmalı ve yuvarlak olacak şekilde budanmalıdır. Budama işlemi bilen bir kişi tarafından yapılmalıdır.

Portakal Ağacını Meyve Vermesi

 

portakal zamanı

Portakal ağacı hakkında yapılması gereken tüm işlemleri yaptıktan sonra portakal ağacını meyve verme zamanı 7-8 seneyi bulabilir. Bu dönemde ağacın bakımlarını eksiksiz yerine getirmeniz gerekir. Kış mevsiminin başında baha yağmurlarının verimini aldıktan sonra sağlıklı meyve vermeye başlar.

Portakal ağacı bakım gerektiren bir ağaç türüdür. Tam olarak bakımlarını yerine getirmez iseniz verim almanız zorlaşır. Hatta bakımı yapılmayan portakal ağaçları kururlar. Emeklerinizin boşa gitmemesi için portakal ağacı yetiştirmeye karar vermeden önce iyice düşüp öyle karar verin.

105 defa okundu

Leave a Reply