Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 11 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Potasyumlu Gübreler

Potasyumlu Gübreler

Bünyelerindeki potasyumun tamamı suda erir durumdadır ülkemiz toprakları genel olarak yapı itibariyle potasyumca zengin ana materyallerden oluştuğundan ülkemiz topraklarının büyük bir kısmının potasyumlu gübreye gereksinimleri yoktur. Ancak fazla yağış alan yörelerimizin asitli topraklarında potasyumlu gübrelemeye ihtiyaç duyulabilir. Toprak analizleri alınarak ürün bazında yapılacak değerlendirmeler sonucu potasyumlu gübre tavsiyelerinde bulunulmalıdır. Potasyum ürünün miktar kalite ve dayanıklılığını olumlu olarak etkiler. meyvenin yağı nişasta ve şeker oranlarının artmasını sağlar renk. koku ve tat gibi özelliklerini düzeltir. Ülkemiz toprakları genelde potasyum bakımından yeterli olduğundan potasyumlu gübre tüketimi de sınırlıdır. Potasyum sülfat potasyum nitrat ve potasyum klorür ülkemizde kullanılan başlıca potasyumlu gübrelerdir.

Potasyum Sülfat

Kirli beyaz renkli danecikli haldedir ve ülkemizde en fazla kullanılan potasyumlu gübredir. çeşide bağlı olarak % 48–50 arasında potasyum içerir

Potasyum Nitrat

Yaklaşık % 46 oranında potasyum içerir azot ve potasyum ihtiyacı olan bitkiler için önerilebilir.

Potasyum Klorür

Az kullanılan bir gübredir % 50-60 potasyum içeren çeşitleri vardır.  Potasyum klorürün içeriğindeki klor tütün, patates, domates,hıyar, soğan, pamuk ve meyve ağaçları gibi bitkilerin kalitelerine olumsuz etki yaptığından bu gibi bitkilere tavsiye edilmez. Bu tür bitkilere potasyumlu gübre olarak potasyum sülfat önerilebilir.

Kompoze Gübreler

Kompoze gübreler birden fazla bitkinin besin maddesini bir arada bulundururlar. Kompoze gübrelere DAP 20.20.0 – 15.15.15 – 12.30.12 gübreleri örnek verilebilir. Gübredeki besin maddeleri sırasıyla yüzde olarak ifade edilirler. Örneğin 15.15.15 içeriğindeki bir kompoze gübrenin 100 kg’ da 15 Azot, 15 Kg fosfor, 15 Kg potasyum var demektir.

60 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply