Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Şanlı Urfa’ da Antep Fıstığı Yetiştiriciliği

Şanlı Urfa’ da Antep Fıstığı Yetiştiriciliği

TÜİK’in son 4 yıllık ortalamasına baktığımızda üretim anlamında Şanlıurfa ilk sırada bunu Antep ve Siirt izlemekte. Antep fıstığı son dönemlerde üreticiye yüksek gelir getirmeye başladı bu nedenle de üreticiler Antep fıstığı dikimini artırmaya yoğunlaştılar.

Antep Fıstığı Bahçe Tesisi Nasıl Olmalı?

Öncelikle soğuk biriktiği çukur alanlarda, ilkbaharın çok yağışlı geçtiği yerlerde Antep fıstığı bahçesi önerilmiyor. Antep fıstığı rüzgar ve toz alan bir meyve türü çok fazla yağış ve sis toz almayı dolayısıyla döllenmeyi olumsuz etkileyeceği için bu alanlarda fıstık bahçesi önerilmiyor. Şanlıurfa’ da çok fazla sıkıntıyla karşılaşmak mümkün değil çünkü bölge zaten sıcak. Bahçe tesisinde ikinci bir nokta dikim sıklığı önemli arazi şartları toprak sulu mu kuru mu bunlara dikkat etmek gerekiyor. Sulu şartlarda 4×7 metre sıklığı önerilir kuru şartlarda ise 7×7 veya 8×8 sıklık tavsiye edilebilir. Bahçe tesisinde çeşit oldukça önemlidir. Üreticilerin bunlara çok fazla dikkat etmesi gerekir.

Antep fıstığı üreticisi bahçesinin korunması ve takibi noktasında araştırma enstitüleri ile temas halinde olması gerekir.  Üretici bahçeyi tesis etmeden önce yerini ve iklim şartlarını iyi bir şekilde öğrenmesi lazım bölge uygun mu değil mi kararını verdikten sonra ağaç seçimine geçilmesi gerekir. Uygun çeşitler tamamlandıktan sonra güzel bir bahçe tesisi yapılmış olunacaktır.

24 defa okundu

Leave a Reply