Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 19 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Satılık Tarla Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Satılık Tarla Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatırım yahut birçok başka nedenlerden ötürü almak istediğiniz araziler için dikkat etmeniz gereken bir takım unsurlar bulunmaktadır. Sizlerde kullanım amacı ne olur ise olsun en önemli yatırım araçları arasında sayılan arsa, arazi seçimlerinde yanlış kararlar vermemek adına dikkat etmeniz gereken hususlar konusunda hassas olmalısınız. Şimdi sizler için dikkat gerektiren bu hususları detaylı bir şekilde ele alalım.

İmar Durumu

Arsa, arazi alınacak iken ilk önce imar durumu kontrolden geçmelidir. İmar planının güncelliği ile üst ölçekli olan projelere uygun yapıda olması gibi kısıtlar tarla seçimlerinde hayli önemlidir. Hali hazırda imar planı var olan bir satılık tarla alacak iseniz bu sizler için oldukça kolay olacaktır. Fakat imar planı olmayan bir arazi sizi satın aldıktan sonra biraz zorlayabilir.

Arazilerin kadastral yollara cephesinin olması zorunludur. Şayet cephesi yok ise yapılaşmak için uygun bir arazi değildir. Köy merkezlerine yakın olan bir yerde tarla alımlarında ise spekülasyonlar hayli fazla olacaktır. Bunlara kulak asmamaya özen göstermelisiniz. Yapılaşmaya açılacak diye yüksek fiyatlar üzerinden satışa çıkartılan tarlaların yapılaşmaya kapalı olan alanlarda sit alanlarında ve su havzalarında olma riski her zaman mevcut bulunmaktadır. Plan onaylama yetkisi büyük şehirler için büyükşehir belediyesine verilmiştir.

Satın Alım Esnasında Yapılması Gerekenler

Satın alınacak arsanın mutlak surette çap ile tapusunun fotokopilerinin alınması gerekmektedir. Belediyenin imar müdürlüğü harita servisinden arsanın çapını ve imar durumunu da almanız sağlıklı olacaktır. Almış olduğunuz çap belgesinin tarihinin yeni olmasına dikkat ediniz.

Tapunun hisseli mi yoksa bir kişiye ait olduğu da irdelenmesi gereken konulardandır. Bu konu ise Tapu ve sicil müdürlüğünden araştırılmalıdır. Tapu kaydında satışa mani olacak herhangi bir kısıtlama olup olmadığı da dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husustur.

İnşaat ruhsat tarihini yeni olup olmadığı ve ruhsatın geçerliliği de satılık tarla alım süreçlerinde sizler için hayli önemlidir. Bu bilgileri de Belediye İmar Müdürlüğü ruhsat servisinden soruşturabilirsiniz. Arazilerin jeolojik yapıları dikkat edilmesi gereken hususlar arasında sayılmaktadır.

Satılık Tarlaların Hangi Bölgelerden Alınması Sakıncalıdır?

Arazilerinizi alırken alış amaçlarınız hayli önemlidir. Alınacak arazi hangi alanda kullanılacak ise o amaca uygun alınmalıdır. İş yeri yahut fabrika, kışlık bir konut ya da mülk olarak geri de kalanlara bırakma gibi birbirinden çeşitli amaçlar taşıyabilmektedir.

Amacınız ne ise o amaca uygun tarla alımı yapmalısınız. İmarı olmayan bir arazinin imara alınması belediyenin imar işlerinde belirlenmektedir. Sizlerde satılık tarla alır iken bahsi geçen konular üzerinde hassas durur iseniz tarlalarınızda ki verimi de uzun süre muhafaza edebilir ve herhangi sorun ile karşılaşmazsınız.

90 defa okundu

Leave a Reply