Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 12 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Sebze, Meyve, Et ve Sütü Saklama Koşulları

Sebze, Meyve, Et ve Sütü Saklama Koşulları

 

Meyve, sebze, et ve süt gibi gıdaların bozulmaması için bol neme ihtiyacı vardır. Bu gibi gıdaları muhafaza etmek diğerlerine göre daha bir zordur ve ona göre özen gösterilmesi gerekmektedir. Kısa sürede bozulmaları nedeniyle çok çabuk mantarlanır ve üzerlerinde bakteri üremesi olur.

Bu tarz gıdaların korumanın yolu soğuk ya da dondurulmuş olarak saklamaktır. Soğuk hava bu gıdaların bozulmalarını uzun süre engeller. Meyve ve sebze gibi gıdaları soğuk ortamlarda muhafaza edemezseniz kısa sürede çürürler. Soğuk bir ortam ya da muhafaza şekli bulamadığınızda alternatif uygulamaları denemelisiniz. Bunlardan bir tanesi de kurutmadır. Bu tarz gıdalar güneş ortamında ya da düşük ısılı fırınlar içerisinde tuzlama yöntemiyle kolayca kurutulabilir. Kurutuluşmuş gıdalar böceklerden ve nemden saklanabilirse çok uzun süre bozulmazlar. Bir diğer saklama yöntemi de tütsüleme ve mayalamadır. Bu yöntemlerde duman ateşle birleştirilerek gıdalar hem dumanlanır yani tütsülenir hem de kurutulmuş olurlar. Bu yöntemler en çok et ürünleri saklanır. Mayalama ise gıdalar üzerinde belli türde bakteri ve mantarların gelişmesine izin verilir. Peynir türü gıdalarda mayalama işlemi uygulanır.

Bu gıdaların besin değerleri çok yüksek olur. Gıdalarınızı turşu yaparak da saklamanız mümkündür. Meyve, sebze ve et ürünleri ağzı kapalı gıdalara sirke doldurularak saklanırsa uzun süre bozulmazlar. Aynı şekilde meyvelerde şeker şerbetinde kaynatıldıktan sonra kavanozlarda saklanırsa korunmuş olurlar.

58 defa okundu

Leave a Reply