Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 9 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Sebze Yetiştiriciliği Hakkında Bilmedikleriniz

Sebze Yetiştiriciliği Hakkında Bilmedikleriniz

Kültüre alınmış sebzelerin incelenmesinde değişik sınıflandırma şekilleri mevcut olmaktadır. Bunlar ise yetişme mevsimine göre sebzeler, kültürlerine göre yani yetişme sistemlerine göre sebzeler, yenilen kısımlarına göre sebzeler ve botanik özelliklerine göre sebzeler olmak üzere farklı sınıflandırmalara tabidir.

Sebzelerin Kültürlerine Göre Sınıflandırması

Bu sınıflandırma şeklinde sebzelerin yetişme döneminde uygulanan değişik işlemler esas alınmaktadır. Tohum ekiminden sonra bitki gelişim döneminden hasat dönemine kadar yapılan işlemleri aynı olan sebzeler genel olarak aynı grupta toplanmaktadır. Soğangiller içinde soğan, sarımsak ve pırasa yer almakta iken, patlıcangiller de domates, biber, patlıcan ve patates yer almaktadır.

Kabakgiller içerisinde ise salatalık, kavun ve karpuz ile kabak yer alıyor iken, Lahanagiller de lahana, karnabahar, brokoli, turp, roka, tere ve Brüksel lahanası yer almaktadır. Son olarak baklagiller içinde de bakla, bezelye ve fasulye ile börülce yer almaktadır.

Sebzelerin Yenilen Kısımlarına Göre Sınıflandırılması

Yazımızın bu kısmında ise sebzeler yenilen kısımlarına göre ayrılmaktadır. Şimdi gelin bu sebzeleri ayrı ayrı ele alalım. Yumruları yenen sebzeler; patates ve yer elması, sürgünleri yenen sebzeler; pırasa, taze soğan, taze sarımsak, kuru soğanları yenen sebzeler soğan ve sarımsak olmaktadır.

Bunun dışında ise yaprakları yenen sebzeler arasında marul, lahana, pazı, semizotu, ıspanak yer almaktadır. Kuru ve taze tohumları yenen sebzeler, çiçek ve tablası yenen sebzeler; bamya, karnabahar, enginardır. Son olarak ise yenilebilen kokulu otlar arasında yer alan maydanoz, dereotu,roka ve tere yer almaktadır.

Sebzelerin Yetişme Mevsimine Göre Sınıflandırılması

Bu sınıflandırma sisteminde ise sebzelerin soğuk koşullara dayanma özelliği esas alınmaktadır. Serin iklim sebzeleri arasında yer alıyor olan sebzelerden kısaca bahsedelim. Bezelye, pazı, lahana, ıspanak, kırmızı pancar, sarımsak ve soğan şile turp, tere, brokoli, kereviz, havuç, pırsa ve marul, enginar bu serin iklim sebzeleri arasında yer almaktadır.

Sıcak iklim sebzeleri ise biber, bamya, domates, fasulye ile salatalık, kabak, kavun ve karpuzdur. Mısır ve patates ile patlıcanda bu sıcak iklim sebzeleri arasında yer almaktadır.

Yetişmek için İhtiyaç Duydukları Sıcaklık Aralığı

Serin iklim sebzeleri için gereken aylık ortalama sıcaklık, 15-18 derece arasındadır. Bu aralıkta en değerli gelişimi göstermektedirler. Yetişme konusunda yine maksimum sıcaklık 30 derece olmakta iken, minimum sıcaklık 2 ile 4 derece arasında olmaktadır.

Sıcak iklim sebzeleri için ise gereken aylık ortalama sıcaklık 25-30 derece aralığında bitkiler en iyi gelişimleri göstermektedir. Maksimum sıcaklık 36 derece iken minimum sıcaklık 9 ile 10 derece arasında değişmektedir. Bu genel bilgilerden bahsettikten sonra patlıcan yetiştiriciliği hakkında biraz daha detaylı bilgiler verelim.

Patlıcan Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmaktadır?

Patlıcan ana yemeklerin baş tacı olmakta ve ana yemekler dışında reçel yahut turşu ve salata gibi seçenekler ile de sofraların donatılmasını sağlamaktadır. Patlıcan sıcak ve ılık iklim sebzesi olmakta, soğuklarda ise zarar görmektedir. Yetiştirme döneminde sıcaklıklar -1 derece ile -2d dereceye kadar düştüğünde patlıcan bitkisi ölmektedir. Yetişme dönemi boyunca da 15 şile 235 derecelerde 6 aylık bir süreye ihtiyaç duymaktadır.  Patlıcan meyveleri şekil, irilik ve renk bakımından çeşitlilik göstermektedir.

Patlıcanda Toprak Hazırlığı Nasıl Olmalıdır?

Hali hazırda elinizde var olan bir tarlanız olabilir. Yahut patlıcan yetiştiriciliği yapmak üzere bir satılık tarla edinmek isteyebilirsiniz. Edindiğiniz bu tarlalarda yetiştiricilik yapabilmek için dikkat etmeniz gereken bir takım faktörler vardır. Yetiştirilecek olan tarla sonbaharda derin ilkbaharda yüzlek olarak sürülmektedir. Tesviye yapılarak toprak dikime hazırlanmaktadır. Derin sürümden önce toprağa çiftlik gübresi karışmanın da ayrıca faydası bulunmaktadır.

Toprak ve Gübreleme İsteği Nasıldır?

Patlıcan toprak isteği bakımından oldukça seçici bir sebze olmaktadır. Killi topraklardan hoşlanmayan patlıcanlar, ağır ve rutubetli topraklarda yetiştiğinde kök çürüklüğü görülmektedir. Derin, geçirgen, organik ve besin maddelerince zengin olan topraklarda patlıcan yetiştiriciliği daha iyi yapılmaktadır.

Patlıcan Yetiştiriciliğinde Bakım Nasıl Yapılmaktadır?

Patlıcan fidelerinin ilk çapaları tarlaya dikimden 7 ile 10 gün sonrasında yapılmaktadır. Fidelerin kök boğazları toprak ile doldurulmaktadır. Birinci çapadan 2 hafta sonra ikinci çapa yapılmaktadır. Şayet çapalamak adına herhangi bir aletiniz yok ise satılık tarım makineleri edinmeniz bu süreçte size destek olacak bir diğer unsurdur.

Ot mücadelesi ve toprak rutubetini muhafaza etmek için çapaya devam edilmektedir. Fidelerde ilk meyveler görülünceye dek fazla sulamadan kaçınılması gerekmektedir.  Patlıcan suyu çok sever ve yetişme süresi içinde patlıcanların muntazam aralıklar ile sulanması gerekmektedir. Şayet sulama için herhangi aksam kullanmıyor iseniz yine bu ihtiyaçlarınızı satılık tarım makineleri ile giderebilirsiniz. Tarlalarınızda yetiştireceğiniz nice sağlıklı mahsüllere.

94 defa okundu

Leave a Reply