Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Şehirde Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları

Şehirde Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları

 

İnsanlar kendilerini beslemek ve doğal beslenmek adına şehirlerde de tarım uygulamalarından faydalanmak istemektedir. Şehrin hızlı yaşantısının yanında tarımla uğraşmak stresten kurtulmak ve kendilerine yetecek şekilde ürün yetiştirmek başlıca ama haline gelmiştir.

Tabi köy yerlerinde ve şehir dışındaki yerleşim yerlerinde tarım uygulamalarını hayata geçirmek son derecek kolayken şehirde tarımla uğraşmak binalar arasında bir şeyler yapmak çok zordur. Araştırmalara göre en çok tarım alanı ve yeşil alan şehirlere gerekmektedir. Şehirlerde temiz hava ihtiyacı daha çoktur. Havanın kirli olması da özellikle büyük şehirlerde astım hastalıklarının artmasına neden olmuştur. Belediyeler son zamanlarda park ve bahçe yapımlarına özen gösterse de yine de yeşil alanlar yeterli gelmemektedir. İnsanlar kendi sağlıklarını korumak ve doğal beslenmek adına küçük alanlarda çiftçilik yapma ve ürün yetiştirmek istemektedir. Büyükşehirlerde özellikle çöplük olarak kullanılan alanların park ve bahçelere dönüştürülmeleri çok önemidir. Zaten trafikten kaynaklı hava kirliliği sorunu baş göstermişken çöplük gibi alanlardan gelen kötü havalar da hepten yaşanılmaz bir çevre haline getirir. Sürdürülebilir tarım uygulamalarını şehirlere göre uyarlamak en doğru olandır. Büyükşehirlerde dar alanlar ve kısıtlı arazi nedeniyle tarım yapmak çok güçtür.

Bu nedenle insanlar binaların bahçelerinde, balkonlarda ya da varsa müstakil evlerinin bahçelerinde tarım yapmaktadır. Tarım yapmak isteyenler dar alanlarda bitkileri sırıklar, duvarlar ve diğer desteklerle uygun bir biçimde yetiştirebilir.

53 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply