Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Şehirlerde Tarım Uygulamaları – Kirlenmiş Topraklar

Şehirlerde Tarım Uygulamaları – Kirlenmiş Topraklar

 

Şehir tarımı gün geçtikçe artmakta ve çeşitli yöntemler ortaya çıkmaktadır. Doğal ve organik ürün yetiştirmek adına şehirlerde yapılan tarımların bazı kötü etkilerini de görmek mümkündür. Şehir yaşantısı içerisinde tarım yapmak son derece zordur ve çok dikkatli olmak gerekir.

Şehirlerde bulunan topraklar köy yerlerindeki gibi temiz olmaz ve içerisinde birçok kimyasal madde barındırabilir. Bunun için çok dikkatli olmak gerekir organik ürün yetiştirmek isterken daha zararlı ürünler elde etmeyin. Kirlenmiş toprakların içerinde yer alan kurşun, benzin, atık piller, bir takım zehirli kimyalar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Tarım alanı olarak belirlemek istediğiniz yerin geçmişini mutlaka araştırın eskiden o toprakların ne amaçla kullanıldığı üzerinde neler yapıldığını bilmeniz gerekir. Özellikle büyükşehirlerde topraklar hiç boş kalmaz ve sürekli bir döngü söz konusudur. Toprak üzerinde fabrika, benzin istasyonu, çöp atma alanı gibi kullanımlar söz konusu olduysa oralardan uzak durmanızda fayda vardır. Toprağın kokusu doğal olmalıdır üzerinde kimyasal bir koku varsa o alan kirli toprağa sahiptir. Boya ve kurşun içeren topraklar en tehlikeli olanlardır böyle bir şüpheye düştüyseniz buralardan numune olarak üniversitelerin ya da ilgili kurumların laboratuarlarında test ettirmeniz gerekir.

Topraktan ve ürünlerden gelebilecek olası risklere karşı bu testleri yaptırmanız gerekir kimi testler maliyetli olurken kimi testler pahalı gelebilir. Bir takım kriterler sonrası kirlenmiş toprakta da tarım yapmak mümkündür.

 

 

 

 

32 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply