Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Şeker Pancarı Hasadı Nasıl Yapılır?

Şeker Pancarı Hasadı Nasıl Yapılır?

Şeker pancarı ülkemizde ilkbaharda ekilen yazlık olarak yetiştirilen bir tarla bitkisidir. Yetiştiriciliği mart nisan aylarında ekip dönemiyle başlayıp şeker pancarında fizyolojik olgunlaşmanın tamamlandığı yani hasadın yapıldığı eylül kasım döneminde son bulur. Pancar köklerinin sökülmesi temizlenmesi ve pancar yapraklarının kesilmesi işlemine hasat denilir. En belirgin hasat kriteri yeni yaprak oluşumunun son bulduğu dış yaprakların sararıp ölmeye başladığı zamandır.

Genel olarak bakacak olursak 1 kg üzerinde ağırlığa ulaşmış yapraklarda hafif sararma görülen şeker pancarı söküm olgunluğuna gelmiştir.

Yetiştiricilikte istenilen kalitede ürünün elde edilmesi için hasat zamanının doğru olarak belirlenmesi oldukça önemlidir. Şeker pancarında hasat zamanı fizyolojik olgunlaşma esas alınarak belirlenir. Fizyolojik olgunlaşma ise hava sıcaklığının düşmesiyle bitkinin yaptığı şekerden daha fazla şekerin solunumda daha fazla harcanmaya başladığı zaman olarak kabul edilir. Fizyolojik olarak olgunluk genel olarak şeker pancarında yapraklarda hafif sararma şeklinde kendisini gösterir bu tabi besin noksanlığından da olabilir ancak mevsim itibariyle de buna dikkat etmek gerekir. Özellikle yaz döneminde kendini daha çok hissettirir havalarında soğumasıyla birlikte hasat mevsimi başlar. Söküm zamanı hem fabrikaların çiftçilere yapmış oldukları bildiriler hem de pancarın fizyololjik durumuna bakarak kendileri de çok kolay bir şekilde bu zamanı ayarlaya bilirler.

Hasada başlama zamanı Türkiye genelinde beklenen pancar rekoltesi fabrikaların günlük işleme kapasiteleri ile yapılır.

16 defa okundu

Leave a Reply