Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 15 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Şeker Pancarı Üretimi ve Tohumculuk

Şeker Pancarı Üretimi ve Tohumculuk

Şeker pancarı iklime bağlı olan çok duyarlı bir bitkidir. Hepimizin bildiği gibi küresel ısınma denilen bir olay var ve belki biz bunu sokakta yürürken ya da evimizdeyken çok fazla hissetmiyoruz ancak bitkiler bunu gerçek manada hissedip tepkiler gösteriyorlar. Özellikle iç Anadolu bölgesinde şeker pancarı için mükemmel bir iklim var iken şu an geldiğimiz noktada iklimlerdeki değişiklikler ciddi boyutlara neden olmuş durumda. Şu an halen kuraklık ve mevsim dengesizliği ile mücadele ediliyor. O yüzden 2009’dan öncekilere baktığımızda her 5-6 yılda bir dengesizlikler yaşanırken artık 2-3 yılda bir bu şekilde iklim değişiklikleri yaşanmaya başladı. O yüzden son 5 yılı ele aldığımızda sıkıntılı bir sürecin yaşandığını söyleyebiliriz.

Şeker pancarı Türk çiftçisinin 1950’den itibaren mekanizasyona gübre kullanmaya, sözleşmeli üretime alıştıran bitkidir ancak günümüze kadar 2-3 ton verim alınırken şimdi 10 ton 12 ton ürün alınabiliyor. Ancak halen eski çiftçilerimiz bunu eski yöntemlerle sürdürmeye çalışıyor. Biz buna atadan kalma yöntem diyoruz. Türkiye’ de şeker üretimi izne bağlı hiç kimse kafasına göre ekim yapamıyor yani burada uygulanan bir kota var. Son yıllardaki bu düşüşlerin ana nedeni çiftçinin pancardan olan gelirinin düşmesinden kaynaklanıyor diyebiliriz.

Şeker Pancarı Üretimi Türkiye’ye Yetiyor mu?

Son üç yıldır üretimin yetmediğini söyleyebiliriz yine burada iklimsel nedenlere bağlı şeker oranıyla alakalı olan durumlar. Örnek vermek gerekirse 100 ton pancardan siz 15 ton şeker alırken 13 tona düşerse % 20′ lik bir açık ortaya çıkar.

9 defa okundu

Leave a Reply